Fantastická cesta dievčaťa z malého mestečka až na vrchol módnej kreativity

Počas predchádzajúcich týždňov som napísala pár článkov o inšpiratívnych ženách, ktoré možno v našich zemepisných šírkach nie sú až tak známe: najprv to bola hravá Iris Apfel a potom neuveriteľná Diana Vreeland. Dnes vás chcem zoznámiť s ďalšou takouto ženou. Jej meno je Grace Coddington. Tie z vás, ktoré sa orientujú v módnom priemysle, Grace poznajú ako kreatívnu riaditeľku amerického Vogue. Aj keď sa vám možno bude zdať, že vyberám ženy len z jedného súdka, Grace je úplne iná, nenechajte sa zmiasť jej pracovnou pozíciou. Rovnako iná je aj jej cesta, ako sa dostala tam, kde je a aj spôsob akým pristupuje k často povrchnému svetu, v ktorom žije. Ako sa teda z dievčaťa z malého mestečka Walesu stala kreatívna riaditeľka Vogue?

Tento vzťah sa začal formovať už počas jej detstva. Grace žila v zastrčenom mestečku a jej jediné spojenie so svetom bol časopis Vogue, ktorý dorazil vždy tri mesiace po svojom vydaní. Akonáhle mohla, opustila svoje rodné mesto a presťahovala sa do Londýna, kde bola čašníčkou, a počas večerov navštevovala školu modelingu. Byť modelkou bolo na začiatku šesťdesiatych rokov úplne iné: modelka musela chodiť na kurz, kde sa naučila správne sa nalíčiť a učesať, správne chodiť, pózovať. Fotenia totiž vtedy pozostávali len z fotografa a modelky. Takže keď ste videli mladé dievčatá, ako ťahajú kufre celým Londýnom, mohli ste si byť isté, že sú modelky. Takéto zázračné kufre väčšinou obsahovali potrebný makeup, natáčky, tonu spreju na vlasy, a potom rôzne doplnky od topánok až po bižutériu.

Grace sa stala vyhľadávanou modelkou, zarovno so slávnou Twiggy. Boli šesťdesiate roky a Londýn bol miestom, kde to žilo. Graceinu sľubnú kariéru prerušila však závažná autonehoda, po ktorej modeling už neprichádzal do úvahy.

Prada-Gatsby-GraceCoddington-X5A8835_120352758923Dva roky po nehode nastúpila do britského Vogue ako junior editorka, kde pracovala skoro dvadsať rokov. „Aj keď som pracovala za zlomok toho, čo by som zarobila ako modelka, môj čas strávený v britskom Vogue bol absolútne úžasný. Niekedy to bolo, ako keby som bola naspäť v škole, ale mohla som realizovať všetky svoje fantázie.“ Po odchode pracovala krátko pre Calvina Kleina, no pri prvej príležitosti sa vrátila do Vogue, konkrétne toho amerického, kde naplno rozvinula svoj talent. Dala Vogue rozmer príbehu, čo sa nezameniteľne vrylo do histórie časopisu.

Ako sa vyvíjala kariéra Grace Coddington v americkom Vogue a prečo je Grace naozaj výnimočná žena, to sa dozviete v druhej časti článku.

foto: Arthur Elgort, Vogue

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.