Grace Coddington: Žena so zdravým rozumom a jej kariéra vo Vogue

Pred pár dňami sme uverejnili prvú časť článku o Grace Coddington, ktorá to dotiahla zo skromných pomerov až na kreatívnu riaditeľku amerického Vogue. Naposledy sme hovorili o tom, ako nastúpila do Vogue ako fashion editorka. Ako jej príbeh pokračoval?

Do amerického Vogue nastúpila potom, ako sa Anna Wontour stala šéfredaktorkou. Ich vzťah je v kuloároch legendárny. Anna rešpektuje Grace a Grace sa jej naoplátku nebojí a vždy si povie svoje. Aj keď sa za roky ich spolupráce o tomto vzťahu povedali rôzne veci, je určite nepopierateľné, že to je vzťah vzájomne prospešný. Aj keď je pravda, že občas máme fundamentálne odlišný názor čo sa týka módy, neuveriteľne Annu rešpektujem aj ako človeka, aj ako šéfredaktorku.“

Čím je Grace tak výnimočná ako fashion editorka? Možno si to málokto uvedomuje, ale je zodpovedná za veľa ikonických fotografií zo stránok vogue za posledných tridsať rokov. Má jedinečný štýl, trošku rozprávkový, trošku snový, vždy inovatívny. Jej fashion spready rozprávajú príbeh. Za všetky spomeniem jeden, ktorý doteraz patrí medzi moje najobľúbenejšie fashion story vôbec: vo vydaní z roku 2003 Grace spolu s úžasnou Annie Leibovitz vytvorili jedinečný príbeh. Ako rôzne postavy z Alenky v krajine zázrakov obsadili najslávnejších módnych návrhárov, ako Dolce a Gabanna, Marca Jacobsa či Karla Lagerfielda a mnohých ďalších, role Alenky sa ujala modelka Natalia Vodianova. Výsledok berie dych. Jednak svojou kompozíciou, fantastickosťou, ale aj skrytým humorom.

Prečo mňa Grace fascinuje, je určite jej jedinečný talent, ale fascinuje ma aj na hlbšej ľudskej úrovni. Keď sa zamyslíte nad jej kariérou, najprv modelka v šesťdesiatych rokoch, potom editorka pre britský Vogue, krátka kariéra u Calvina Kleina a nakoniec dlhoročná kariéra v módnej biblii – americkom Vogue, pravdepodobne by ste očakávali osobu posadnutú módou a tak trochu ovplyvnenú povrchnosťou módneho sveta. Keď si však prečítate napríklad dve knihy, ktoré vydala, alebo si pozriete akýkoľvek rozhovor, zistíte, že Grace je totálne nad vecou. Kritická osoba, ktorá sa nedá zmiasť pozlátkom či celebritami. Grace sa riadi zdravým, sedliackym rozumom a mohli by sme povedať, že mottom „čo na srdci, to na jazyku“. Nedávno oznámila, že odchádza z Vogue a ja sa už neviem dočkať, čo nové vymyslí. Rozlúčim sa s vami so slovami, ktoré Grace povedala o tom, prečo robí to, čo robí: „ Jedným z najdôležitejších aspektov mojej práce je pre mňa  dať ľuďom niečo, o čom môžu snívať, tak ako som zvykla snívať ja roky dozadu ako dieťa, keď som sa dívala na nádherné fotografie. Stále spriadam sny a nachádzam inšpiráciu všade, hľadám romantiku v reálnom, nie digitálnom svete. Jediné čo viem s istotou je, že ak budem pokračovať vo svojej kariére v módnom priemysle, bude to s hlavou na správnom mieste.“

 

Prvú časť článku ako sa z dievčatka z malého mestečka stala kreatívna riaditeľka Vouge.

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.