Letné pondelkové zaujímavosti – Slovensko 500km od domova: Nádherná Vojvodina

Vojvodina je oblasť Srbska, kde žije početná slovenská menšina. Existujú tam slovenské dediny, kde nájdete ľudí rozprávať jazykom našich predkov. V reštauráciách a na ulici sa pohodlne dohovoríte po slovensky. K nám rodeným “domácim” Slovákom sa správajú srbskí slováci veľmi pekne a chcú vždy vedieť nové aktuálne správy zo Slovenska.

V posledných rokoch sa tam hlavne v lete rozvíja cestovný ruch. Môžete tam nájsť krásne a pohostinné ubytovanie, výborné jedlo, aquapark a iné atrakcie.

Viete, že…?

Celkovo žije vo Vojvodine skoro 60000 Slovákov.

V 18. storočí sa hlavne prenasledovaní evanjelici presídlili zo Slovenska do tejto veľmi úrodnej, ale Turkami spustošenej oblasti.

Najvýznamnejšou slovenskou dedinou je Bačsky Petrovec.

Vo Vojvodine žije až 26 národností. Slovenská národnosť je 3 najväčšia.

Ešte pred 30-timi rokmi bolo nepísané pravdilo, že Slovenka si mohla zobrať za muža len Slováka.

 

Aké miesta sa oplatí vo Vojvodine navštíviť?

shutterstock_129878138Mesto Novi Sad a jeho hrad

Kozmopolitné mesto na Dunaji, kde nájdete rôzne kultúry a ľudí žiť spoločne na jednom mieste. Na hrade v Novom Sade nájdete kultúrne dedičstvo, ale aj remeselníkov a umelcov, ktorí tam priamo žijú a predávajú svoje výrobky. Môžete priamo vidieť ich domov a vznik krásnych umeleckých prác.

 

shutterstock_252661939Aquapark v Bačskom Petrovci

Na území, kde niekedy boli len močiare a zúrodňovanie pôdy bolo veľmi náročné vznikol prvý Slovenský aquapark mimo Slovenska

 

 

shutterstock_115549774Sremski Karlovici a Fruška Gora

Malé malebné mestečko Sremski Karlovici je vstupom na oblasť zvaná Fruška Gora, kde sa nachádzajú pravoslávne kláštory zo 17. a 18. storočia. Je to pútne miesto, kde nájdete jedinečnú atmosféru oddychu a relaxácie.

 

shutterstock_794704Vínna cesta Fruška Gora

Okrem kláštorov môžete na Fruškej Gore nájsť vínnu cestu a množstvo pivničiek, kde vám radi predajú dobré víno a výborné jedlo, pripravované z plodín pestovaných v jednej z najúrodnejších oblastí Európy

 

 

shutterstock_374472370Mestečko Kanjiža

Kúpelné mestečko neďaleko Subotice. Úživať si môžete na pláži vytvorenej na rieke Tisa. Balkánske kaviarničky aj veľmi starú kultúru, ktorá siaha v mestečku až niekde do 14. storočia.

 

 

Video zo života Slovákov vo Vojvodine

Facebook komentár