Hrad Devín, jedinečný pamätník histórie nášho národa

Láska je najmocnejší cit, ktorý sa traduje v povestiach hradov a zámkov. Nie vždy ale príbeh o láske končí rozprávkovo.
K hradu Devín sa viaže viac povestí. Jednou z nich je povesť o Panenskej veži, o láske Margarétky a mladého pána devínskeho hradu Mikuláša.
ZSS_DEvínKrásna Margarétka pochádzala z bohatej rodiny a bývala na hrade v Korutánsku. Vybral sa tam rytier Mikuláš na pytačky, pretože mu mladá panna do oka padla. Margarétka sa do mladého muža zamilovala, no jej otec so sobášom nesúhlasil, zdvorilo pytača odmietol. A tak Mikuláš Margarétku uniesol. Na Devíne už bola svadba vychystaná, keď na brány hradu zabúchal Margarétkin strýko, opát Rafael z Isenbugu spolu s veľkou skupinou ozbrojencov. Mladí zaľúbenci si v kaplnke stihli povedať svoje ,,Áno“ a ujsť po visutom mostíku z hradu do štíhlej menšej veže s cimburím nad sútokom Dunaja a Moravy. Strýko Rafael, ktorý oklamal stráž, Margarétku napriek jej odporu ,,vyslobodil“ a mladý Mikuláš prišiel v presile o život. Nešťastná Margarétka od žiaľu skočila do Dunaja. Od tých čias sa veža na skale volá Panenská veža. Devín – slovanské hradisko, je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1961.
ZSS_devinSpolu s Bratislavským a Nitrianskym hradom patria k najstarším historicky doloženým hradným objektom na Slovensku. Devín bol už od praveku dôležitým strediskom kultúrneho a hospodárskeho života. Vystriedali sa tu mnohé kultúry, ktorých prítomnosť je doložená už od staršej doby kamennej, cez dobu bronzovú a železnú.
ZSS_devin_sutokStojí na mohutnej skale nad sútokom Dunaja a Moravy. Písala sa na ňom najstaršia história Slovákov a Slovenska. Tak ako sa rozrastal hrad Devín, pribúdali na ňom postupne nové budovy. Mal veľkú rozlohu, chránený bol hlbokou priekopou, vysokým násypom a hradbou z drevených kolov. Devín patrí do skupiny tzv. dievčenských hradov. Vraj ho kázala postaviť istá slovanská kňažná, o čom sú aj zápisy od fuldských mníchov, čo v reči fuldov znamená ,,Dowina“- dievča, dnešný Devín.
Základným literárno-historickým prameňom pre poznanie udalostí tohto obdobia sú známe Fuldské letopisy. Ideálne miesto na prechádzku po stopách histórie kde sa môžno pokochať nádhernou prírodnou scenériou. Ak sa rozhodnete pre romantickú plavbu loďou po Dunaji, naskytne sa Vám čarovný pohľad na hrad z rôznych uhlov. Devín symbol našich národných dejín je atraktívna historická pamiatka, zároveň bohaté archeologické nálezisko. Hrad spravuje Mestský pamiatkový ústav v Bratislave a jeho areál je prístupný aj s expozíciami verejnosti.

Vaša Iwka

http://www.devin.sk/content/panenska-veza
http://bratislava.sk/historia-hradu-devin/d-11034832
http://www.hradiska.sk/2011/05/fuldske-analy.html

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.