Tibet, pred tisíc rokmi mocná a rozpínavá ríša

Tibet bol pred tisíc rokmi mocnou a rozpínavou ríšou

Podľa legendy boli dve ženy, princezná Wen-čcheng, neter mocného čínskeho cisára a nepálska princezná Bhrikutí, ktoré ovplyvnili náboženstvo ,,budhizmus“.
Najposvätnejší chrám v Tibete Džókhang bol postavený pre dve nevesty zakladateľa kláštora, kráľa Songtsän Gampo.
Songcän Gampo sa oženil s princeznou Wen-čcheng, neterou mocného čínskeho cisára Tchaj-cunga, a nepálskou princeznou Bhrikutí, dcérou kráľa Amšuvarmana z rodu Liččhaviov.
Obe ženy boli budhistky a podľa tradičného podania si so sebou do Tibetu priniesli sochy Budhov, pre ktoré boli v Lhase vystavané chrámy ,,Džókhang“ a ,,Ramočhe“. Na ich popud prijal budhizmus aj ich manžel, ktorý pritom zavrhol ,,Bön“, do tej doby najrozšírenejšie tibetské náboženstvo.

Tibet, pred tisíc rokmi mocná a rozpínavá ríša, v minulom storočí chvíľu samostatný štát, aby sa po rokoch, keď ho obsadili čínske vojská a pripojili k Číne, stali Tibeťania symbolom utláčaného národa.
Tibeťania boli vždy hlboko veriacim národom a napriek náboženským represiám sa nikdy Číne nepodarilo ovládnuť mysle ľudí a zničiť staré tradície.
V každej dedine je vojenská posádka, všade visia červené zástavy, transparenty, nápisy sú veľkými písmenami v čínštine a malými v tibetskom jazyku.

Každé mesto má čínsku a tibetskú štvrť. V tej prvej sú asfaltové cesty, moderné domy, aj keď ide často o nevzhľadné paneláky, druhá je o poznanie špinavšia, cesty z blata a po nich možno stretnúť hydinu.tibet_streets
Zatiaľ je ešte územie Tibetu pomerne nedostupné, dá sa sem dostať len letecky, ale Čína sem usilovne buduje cesty a železnicu, ktorá ho spojí s okolitým svetom. Výdobytky modernej doby môžu byť však tým, čo nakoniec pôvodnú tibetskú kultúru naruší.

Tibet je najvyššia oblasť na svete, s priemernou nadmorskou výškou 4 900 m. V ekonomike Tibetu prevláda hospodárstvo, aj keď hlavnú úlohu posledné desaťročia zohráva aj cestovný ruch.
V Tibete prevláda ako náboženstvo najviac tibetský budhizmus, navyše je tu aj Bön, čo bolo domorodé náboženstvo, ešte pred príchodom budhizmu. Na tomto území sa nachádzajú aj rôzne kresťanské a moslimské menšiny.
Tibetský budhizmus mal značný vplyv aj na kultúru, umenie a festivaly. Tibetská architektúra odráža čínske a indické vplyvy. Základné potraviny v Tibete sú pečený jačmeň, jačie mäso a maslový čaj.

Mesto Lhasa, administratívne centrum Tibetu, patrí medzi najposvätnejšie miesta Tibeťanov spolu s posvätnou horou Kailás.

tibet_lhasaJe to však mesto nevhodné pre ľudí citlivých na vysokú nadmorskú výšku, pretože leží v 3200 metroch nad morom. O Tibete sa hovorí ako o krajine s nádychom mystiky, čo platí aj o tibetskej štvrti hlavného mesta nazvanej aj Old Lhasa.
Má zvláštne čaro, kamenné domy s pestro maľovanými rámami okien, úzke uličky a kopou ľudí v nich. Všetky smerujú k hlavnému námestiu a k posvätnému chrámu Džogang. Ten je spolu s bývalým sídlom dalajlámov, chrámom Potala, miestom, kam vedú kroky všetkých Tibeťanov. Na púte sem sa vydávajú celé dediny, a nezriedka zo vzdialenosti niekoľko sto kilometrov.
Zaujímavosťou je, že medzi pútnikmi nájdete niekoľkomesačné batoľatá aj babky, ktoré musia podopierať príbuzní. Púť do Lhasy môže trvať aj niekoľko mesiacov – hlboko veriaci Tibeťan totiž ide tak, že si najprv kľakne so zopnutými rukami na zem, potom ľahne, vstane a posunie sa dopredu vlastne vždy len o dĺžku tela.
Pútnikov od ostatných návštevníkov chrámu ľahko rozoznáte podľa oblečenia. Aj keď je 25 stupňov, sú oblečení v hrubých kabátoch a na ich šatách vidno tiež všetky útrapy dlhej cesty. Ženy aj muži nosia dlhé vlasy upravené do vrkočov.

tibet_zenyŽeny sa zdobia početnými šperkami a slobodní muži nosia vo vlasoch vpletený červený vrkoč z bavlny.
Pre Tibeťanov je najviac dôležitý Dalajláma, sú vďační za jeho obrázky.
Dalajláma, duchovný aj svetský vodca, niečo ako pápež a prezident zároveň. Každého až neuveriteľne uctievali, o čom svedčia ich hrobky v Potale. Sú na nich kilogramy zlata a drahých kameňov.
Keďže ten súčasný, Dalajláma žije v exile v Indii, jeho podobizne sa nesmú nikde predávať, preto sú pre Tibeťanov také vzácne.

 

Vaša Iwka

 

Zdroj:/https://sk.wikipedia.org/wiki/Tibet_(historick%C3%A9_%C3%BAzemie)
https://sk.wikipedia.org/wiki/Dejiny_Tibetu

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.