Romantika pod “cukrovou” vežou

Pomaly nám ubiehajú zimné mesiace a my už spriadame myšlienky na jarný výlet.

Prinášam Vám jeden z mojich tipov.

Český Krumlov, moja srdcovečka, moja obľúbená destinácia…

Trávim v ňom často obdobia jari a nikdy, nikdy nebanujem…

Hovorí sa, že po hlavnom meste je to druhý najkrajší klenot Čiech…

Podľa mňa určite áno…

 

Český_krumlov_1Meander Vltavy ako had obklopuje celú historickú časť čarokrásneho mesta. Drží ho vo svojom zovretí. Rozprávkovo-ružová veža hradu, symbol mesta, už z diaľky uchvacuje. Je jednoducho dokonalá..!

Majestátny hrad a zámok je svojou rozlohou unikátny. Vypína sa priamo pred Vami a v myšlienkach Vás vnáša do minulosti. Ocitnete sa v období renesancie, gotiky, či baroka.

Hrad prestavaný v renesančnom slohu a k nemu rozľahlé zámocké záhrady, odporúčam ako dva samostatné výlety. V záhradách, tzv.malých Versailles, sa nachádza unikátne divadlo s otáčavým javiskom.

Malebné uličky plné kaviarničiek s terasami rozmanitého štýlu lákajú k leňošeniu, len tak pozorovať okolie a vdychovať atmosféru dávnych dôb. Je z nich nádherný výhľad na Vltavu a starobylé mesto. Niekde som čítala, že úzke uličky sú až ,,nechutne“ fotogenické. Súhlasím, sú čarovné, vyžarujú niečo rozprávkové a aj najväčší neromantik zjemní pri toľkej kráse…

Múzeá, galérie, kultúrne podujatia ponúkajú možnosti výberu v meste v každom počasí. V hlave mám ešte množstvo úžasných tipov, ktoré by som mohla vymenúvať. Okrem výletov, je pre nás všetkých dôležitá gastronómia. Záleží, čo má kto rád, ale i aké prostredie sa mu páči.

,,Papa s“ Living Restaurant – je jednou z tých, ktorá mne učarovala najviac…

Útulná, čistá reštaurácia s príjemnou atmosférou, výzdobou fotiek umelcov a hercov po stenách. No hlavne s medzinárodnou kuchyňou. Už v minulosti sa reštaurácia mohla pýšiť cenou ,,Najlepšia česká reštaurácia“ a právom si cenu zaslúži aj dnes..!

Mám aj jednu vtipnú historku z návštevy inej, vegetariánskej reštaurácie. Nie som žiaden vegán, som skôr všežravec, ale okúsiť niečo nové ma láka. Dobová reštaurácia Laibon, v dome postavenom ešte pred rokom 1585 s krásnymi historickými detailami bola toho dôkazom. Interiér, čo pripomína staré časy, zakrivené klenby, jednoduché zariadenie. Kľud a tichá vrava pri drevených stoloch, slabé osvetlenie len znásobujú to dávno minulé. Ponuka jedál široká. Chutilo mi. A nielen mne… Aj hojnému počtu cudzincov, ktorí si veselo mľaskali pri vedľajších stoloch. V ich krajine je to znak, že im chutí…

A to úsmevné ?? Tak to bolo úplne na záver. Po žiadosti o účet prišiel čašník..?, majiteľ..?, kuchár..? Neviem… Prisadol si k nám, usmial sa a spýtal, čo sme mali. Na malom účte sčítal sumy a z toho malého papierika odtrhol asi 3×3 cm a podal nám ho… /tú ostatnú časť zrejme použije ďalej/ Skoro mi oči vypadli. Smiala som sa cestou von a ešte dlho potom…

Tak to je môj tip pre Vás. Český Krumlov, ideálne miesto pre páry, ktoré sa radi túlajú romantickými uličkami a vdychujú čaro minulosti, jediné mesto v Čechách s námestím Lásky. Ideálny pre ženy, ktoré sa chcú cítiť jedinečne. Lebo ak sa sem už so svojou polovičkou vyberiete, zaručujem Vám, že samotné prostredie len dotvorí kulisu k romantickému filmu, v ktorom budete hlavnou hrdinkou práve Vy. Žena z minulosti, žena z prítomnosti, žena,ktorá je pre svojho muža stredobodom vesmíru.

Tak pre tie všetky, je to správne miesto…

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.