Manželské sľuby v kostoloch a kostolíkoch na Slovensku

Manželstvo má svoj počiatok už pri stvorení človeka, na začiatku ľudských dejín.
Kresťanské manželstvo je sviatosť, ktorá na základe vzájomného neodvolateľného súhlasu spája muža a ženu k celoživotnému spoločenstvu lásky, k plodeniu a výchove potomstva.

Pre svoj manželský sľub si mnohí z nás vyberajú kostoly podľa svojho vkusu, alebo kostoly v blízkosti, kde žijú.
Na Slovensku máme množstvo nádherných kostolov, ktoré lákajú k tejto významnej celoživotnej udalosti

Tu sú niektoré z nich:

Obľúbený Modrý kostolík, romantický a čarokrásny

modry-kostolikSecesná stavba, ktorá sa nachádza v centre Bratislavy. Kostolík patril medzi prvé stavby, ktoré boli v tejto časti Bratislavy vystavané. Je zasvätený Alžbete Uhorskej, dcére uhorského kráľa Ondreja. Mal byť jej symbolickým mauzóleom.

Dóm sv. Alžbety, najkrajší a ,,najsvadobnejší“ kostol

dom-svatej-alzbetyNajvýchodnejšia gotická katedrála v Európe, najväčší chrám na Slovensku a tiež pýcha mesta Košice. S jeho stavbou sa začalo okolo roku 1380, dokončený bol v roku 1508. Okrem impozantného exteriéru ukrýva majestátna katedrála vzácny interiér. Upúta najmä oltár sv. Alžbety so 48 obrazmi.

Kaplnka sv. Michala

michalJe ďalšie miesto v Košiciach, kde sa najviac uzatvárajú sobáše. Kaplnka bola postavená v druhej polovici 14. storočia. S posmrtným životom sa spája aj zasvätenie kaplnky. Svätý Michal Archanjel má na Poslednom súde vážiť duše, aby sa podľa tejto skúšky rozhodlo, ktorá duša sa môže dostať do neba.

Najmenší kostol na Slovensku

Unikátnym je najmenší drevený kostol na Slovensku v Malej Frankovej. Je vysvätený a môžu sa v ňom konať všetky obrady. Je to maketa kostola, ktorý bol postavený pri príchode Cyrila a Metoda.

Najviac kostolov sa nachádza v Trnave, v ,,Malom Ríme“

Nachádza sa tu však aj jeden maličký kostolík, ktorý je výnimočný v celej strednej Európe. Je vysoký len 170 cm vysoký, s vežičkami 230 cm. Zastavaná plocha kostolíka je asi 9 m2. Nachádza sa na súkromnom pozemku a má všetko, čo má kostol mať. Nechýba oltár, miniatúrne lavice, chór so zábradlím.
Zaujímavá je príhoda z obdobia druhej svetovej vojny. Pri oslobodzovaní Trnavy, keď prechádzali americké vojská sa jednému vojakovi tento kostolík tak zapáčil, že ho chcel odkúpiť a nechať si ho poslať domov… Stojí za návštevu, ako zaujímavosť. Na sobáše slúži v meste množstvo iných kostolov.

Bazilika sv. Mikuláša alebo ,,Hrubý kostol“

bazilika-sv-mikulasa-4Románsky kostol s prvými zmienkami z druhej polovice 11. storočia. Dóm sv. Mikuláša bol vyhlásený za mariánske pútnické miesto Trnavskej arcidiecézy. Pápež Benedikt XVI. ho neskôr vyhlásil za Baziliku minor, čo umožňuje používať pápežský znak skrížených kľúčov na zástavách chrámov, chrámovom náradí a pečiatke.

Prastarý kostolík na Slovensku

sv-margityKostol svätej Margity Antiochijskej leží pri obci Kopčany. Jeho najstaršia stavebná fáza je datovaná do 9. až 10 storočia, vďaka čomu patrí k najstarším stojacim stavbám na Slovensku.

Najviac navštevovaný kostol

Kostolík je obkolesený pekným dreveným plotom a starými lipami

Drevený kostolík sv. Michala Archanjela v Ladomirovej. Krásny drevený kostolík je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Katedrála (Dóm) sv. Martina

dom_svateho_martina_1433756493_dom_interierJe najväčší aj najvýznamnejší kostol v Bratislave. Patrí k najnavštevovanejším historickým pamiatkam. Bol postavený v 14. storočí. Konalo sa tu 19 korunovácií. Bolo tu korunovaných 11 kráľov, vrátane Márie Terézie a 8 kráľovských manželiek.
Od roku 2003 sa každoročne koná festival Korunovačné slávnosti, ktorý si pripomína niekdajšiu kráľovskú korunováciu.

V tejto katedrále povedala svoje ,,ÁNO“ prednedávnom aj úspešná slovenská tenistka Dominika Cibulková. Veľkolepá svadba bola udalosťou, na ktorej sa zišli rôzne osobnosti kultúrneho života na Slovensku.
Aj keď je prostredie chrámov nádherné a prispieva k celkovému dojmu sobášov, najdôležitejší je sľub manželstva v radosti a láske.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Najkrajšie miesta Maďarska, ideálne na jesenné túlanie sa

 

Zdroj:/http://www.planetslovakia.sk/pamiatky

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.