Najkrajšie miesta Maďarska, ideálne na jesenné túlanie sa

Maďarsko je plné historických momentov a je to zároveň krajina termálnych kúpeľov.
V tomto období ponúka krásy zahalené v jesennom šate, určené k oddychu, tiež k romantickým prechádzkam.
Príbeh lásky Júlie a Sándora obohatil maďarskú kultúru.
„Hore, teda, do raja lásky!“.. vyzýva Júlia ženy…

Budapešť
budapest

Budapešť je hlavné a najväčšie mesto Maďarska.
Pre mnohých návštevníkov je to láska na prvý pohľad. Zároveň patrí medzi najkrajšie položené miesta na svete. Široký prúd rieky delí dvojmiliónovú metropolu na hornatú časť Buda a rovinatú Pest.
Jednou z hlavných budapeštianskych dominánt je Maďarský parlament, dokončený pred viac ako sto rokmi a je najväčšou budovou Parlamentu v Európe. Množstvo múzeí, galérií a kostolov ponúka široké možnosti k výberu. Zaujímavosťou sú aj meštianské domy v uličkách, medzi obidvomi koncami Hradnej štvrte. Ich základy pochádzajú ešte zo stredoveku.

Margitin ostrov – Margit sziget
margitsziget

Margitin ostrov je bývalá kráľovská poľovnícka oblasť. Od 19. storočia je oddychovým parkom, najcennejším a najväčším parkom v Budapešti, ktorý je dlhý dva a pol kilometra. Vytvára zelenú oázu uprostred veľkomesta medzi mostami Margaréty a Árpáda. Súčasťou je Japonská záhrada, malá ZOO, či pozostatky 700-ročného kláštora Dominikánov a Františkánov a vo veži Kaplnky Premonštrátov znie najstarší zvon Maďarska.

Hevíz
heviz

Termálne jazero Hévíz je najväčším biologicky aktívnym a prírodným termálnym jazerom na svete, ktoré poskytuje celoročný vonkajší kúpeľný zážitok. Teplota vody v jazere je výsledkom zmiešania teplých a studených prameňov z hlbín zeme. Z jaskyne za sekundu sa dostane na povrch 410 litrov vody, ktorá má až 40°C. Vďaka tejto obrovskej rýchlosti prúdenia vody sa voda v jazere za tri a pol dňa úplne obnoví , a preto je stále čistá a svieža. Zázračné pôsobenie vody poznali už aj naši predkovia. Archeologické vykopávky svedčia o tom, že už aj na konci kamennej doby tu žili ľudia. Bez ohľadu na počasie a na ročné obdobie tu kvitnú lotosy. Jazero v lete môže dosiahnuť teplotu aj 36°C. Teplota vody neklesne ani v najchladnejšom počasí pod 24 C°.

Šopron
sopron

Mesto sa nachádza blízko maďarsko-rakúskej hranice v blízkosti rakúskeho Neziderského jazera. Jeho okolie ponúka zážitok pre oči a balzam pre dušu. Počtom historických pamiatok sa zaraďuje na druhé miesto v Maďarsku, hneď za Budapešťou. Už pri vstupe do mesta víta turistov impozantná renesančná brána a celé mesto je spojením starobylej histórie, moderného nákupného centra a k tomu úžasnej prírodnej scenérie.

Eger
eger

Mesto, ktorého dominantou je hrad. Miesto plné reštaurácii a vinárni, kde sa podávajú vynikajúce maďarské špeciality, tiež oblasť známeho červeného vína Egri Bikavér.

Viete čo je Údolie krásnych žien na Egru?
Szépasszonyvölgy, do slovenčiny preložené je to Údolie krásnych žien. Sú to zelené stráne viníc a vedľa seba vyhĺbené pivnice do svahu. Každé z týchto miest je ideálne na výlet či na predĺžený víkend, možno práve jesenný.

Z histórie maďarských žien je zaujímavosťou Júlia Szendrey

Bola manželkou svetoznámeho maďarského básnika Sándora Petőfiho. Ich príbeh patrí v maďarskej literatúre a v histórii kultúry medzi najznámejšie príbehy lásky. Svoju lásku Sándor vyznával Júlii prostredníctvom básní. Vzali sa tajne aj napriek zákazu jej otca a prežívali šťastné manželstvo. Júlia sa stala súčasťou literárneho života, keď uverejnila svoj denník, v ktorom opisuje svoje pocity mladomanželky z obdobia medových týždňov. Bola to neobyčajná žena, veľmi odvážna na svoju dobu. Ako poétka a spisovateľka si dovolila predstúpiť pred verejnosť a ešte k tomu s takou chúlostivou témou.
„Hore, teda, do raja lásky!“ – vyzývala hlavne čitateľky vo svojom denníku na to, aby sa nebáli vyjadrovať svoje city.
Čitateľky ju veľmi obdivovali, bola populárna, lebo všetko, o čom písala, aj zažila. Júlia bola veľmi vzdelaná mladá žena, hovorila cudzími jazykmi. Ako prvá si dala ostrihať vlasy, nosila nohavice a vo svojom správaní nasledovala George Sand.

 

Vaša Iwka

 

Zdroj:/http://madari.sk/magazin/madari-a-madarky/madarska-george-sand
https://sk.wikipedia.org/wiki/Budape%C5%A1%C5%A5
http://cestovanie.sme.sk/c/6899462/udolie-krasnej-panej-je-domov-bikaveru.html

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.