Medzinárodné rezbárske sympózium v Liptovskom Jáne

Medzinárodné rezbárske sympózium v Liptovskom Jáne sa koná 15.-17. septembra 2016.

V týchto dňoch sa Liptovský Ján v okolí koliby Strachanovka zmení na trojdňové kráľovstvo. Pôjde o akciu, v ktorej rezbári vystrúhajú Liptákom drevený Betlehem a pokúsia sa tiež vytvoriť rekordne veľkú drevenú lyžicu.
Na začiatku Jánskej doliny sa takmer 8 kubíkov dreva, pri zvukoch motorových píl, zmení na umenie. Podujatie vyvrcholí sobotným programom krstom knihy fotiek o Liptove. Súťaž v rýchlorezbe bude mať charitatívny podtón a výťažok pôjde nevidiacim a slabozrakým deťom. Práca šikovných liptovských junákov bude zavŕšená kultúrnym programom. Návštevníkov čaká koncert zábavno-ľudovej kapely, či akrobatická ohňová show. Podujatie je vhodné pre celé rodiny, aj deti si nájdu svoje atrakcie a nakoniec sa všetci potešia pravej liptovskej grilovačke.
Obec leží v ústí Jánskej doliny do Liptovskej kotliny, pod výbežkom Nízkych Tatier v nadmorskej výške 654 m n. m. Preteká ňou riečka Štiavnica, ktorá sa cca 1 km severovýchodne vlieva do Váhu. Rok 1200 je rokom prvej písomnej zmienky o modlitebni na mieste dnešného kostola. Bohumír, syn Vavrinca a jeho šiesti synovia pochádzajúci zo starej liptovskej šľachty dostali územie dnešného L. Jána donačnou listinou od kráľa Belu IV. v roku 1263. Jeho šiesti synovia sa stali zakladateľmi zemianskych rodov v niektorých liptovských dedinách. Neskôr Bohumír ryžoval zlato z potoka Bocianka a založil si súkromný hrad na spustnutom hradisku na vrchu Hrádok (1270).
V obci Liptovský Ján sa nachádza 14 minerálnych prameňov. Najznámejší obecný prameň je Kaďa, ktorí poznajú aj ľudia z ďaleka. Liečivá minerálna voda sa nachádza na konci obce Liptovský Ján v prírodnom kúpeľnom prameni. Tesne pri Kadi sa nachádza prameň Teplica, v ktorom na povrch vyteká pitná minerálna voda a letné termálne kúpalisko spolu s krytými bazénmi. Minerálne pramene, ktoré sa v minulosti v obci využívali, boli prevažne teplé.
Istá tradícia hovorí, že liečivú silu prameňov objavili ľudia úplne náhodne. Domáce ženy v nich močili konope postupne čoraz častejšie. Pochvaľovali si totiž blahodárne účinky prameňa, vďaka ktorému boli mladšie, vydržali dlhšie tancovať a spolu s bolesťami kĺbov, im zmizla aj reuma.
Kaďa a minerálny prameň Teplica nie sú jediným lákadlom, ktoré má táto obec pripravené pre svojich návštevníkov. Veľkému záujmu sa teší najmä termálne kúpalisko Sorea či Stanišovská jaskyňa.

Vaša Iwka

http://slovakia.travel/medzinarodne-rezbarske-sympozium-v-liptovskom-jane

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.