ZADAR, mesto v srdci Jadranu – nazývaný tiež ,,Malý chorvátsky Rím“

Zadar, mesto v srdci Jadranu  je jednou z najpopulárnejších chorvátskych turistických destinácií. Už viackrát sa objavil v rebríčkoch odporúčaných destinácií, zaujímavé mesto tri tisícročnej histórie. Samotné centrum Zadaru je jedna veľká pamiatka. zadar_mestoV jeho uličkách a na námestiach po stáročia cítiť čulý ruch života a kultúry. Predstavte si, že po kamenných dlaždiciach, po ktorých sa dnešní ľudia prechádzajú, sa v minulosti vozili Rimania na koňoch. Pozostatky antiky a renesancie sú tu viditeľné na každom kroku. Páči sa mi prirovnanie, že Zadar a okolie sú miesta, kde sa hory dotýkajú mora. Vyznačuje sa miernou mediteránskou klímou, to znamená, že má teplé a suché letá, mierne a daždivé zimy. Zadar, je ľahko dostupnou destináciou pre návštevníkov z celého sveta, či už prichádzajú po mori, po zemi alebo letecky. Dalo by sa povedať, že Zadar je ideálne spojenie historických krás a všetkého, čo turista, cestovateľ vyhľadáva. zadar_sochaPatrí sem výhodná poloha, množstvo kultúrnych pamiatok, športových centier, zaujímavých výletov a v neposlednom rade gurmánskych špecialít, či úžasných pláží.
zadar_plazKeď už navštívite mesto Zadar, nezabudnite na ich miestne klenoty.
Múzeum antického skla, ktoré patrí medzi zadarské zaujímavosti. Ide o jedinečnú zbierku takmer 2 000 rozličných sklených predmetov z čias antiky, pochádzajúcich z doby od 1. stor. p. n. l. po 5. stor. n. l. Je jedinečnou kultúrnou inštitúciou nielen v Chorvátsku, ale i vo svete.
Archeologické múzeum, je ďalšou pamiatkou a bolo založené v roku 1832, ako druhé najstaršie múzeum v Chorvátsku. Sú v ňom vystavené exponáty z rímskych čias, prehistorický archeologický materiál z paleolitu, neolitu a z čias, keď ľudstvo začalo so spracovaním kovov.
Morský organ, ktorý majú v obľube domáci aj turisti. Stal sa modernou ikonou mesta. Jedinečný architektonický zázrak, vytvorený v podmorskej časti mestskej pláže sa nachádza na brehu mora v západnej časti mesta. Sú to vlastne biele schody, ktoré ukrývajú rúrky a pri najmenšom pohybe vĺn a vetra vydávajú príjemnú a zvláštnu melódiu, takzvanú ,,morskú hudbu“. Tá napĺňa široký priestor morskej promenády.
Pozdrav slnku, ďalší novodobý unikát od toho istého architekta, Nikolu Bašića. Tvorí ho 300 slnečných kolektorov zabudovaných do kamenného pobrežia. Slnečná energia zachytená cez kolektory sa v noci mení na rôznofarebné svetelné efekty. Podľa slov slávneho Alfreda Hitchocka sa práve z tejto časti zadarskej mestskej pláže naskytuje pohľad na najkrajší západ slnka na svete.
Kalelarga, znamená viac než len názov slávnej hlavnej ulice mesta. Je to kultový priestor a jeden z mestských symbolov, vyvolávajúci spomienky na krásne okamihy. Široká ulica, promenáda, čo hýri životom, dýcha atmosférou minulosti. Miesto zábavy a rozptýlenia, zamilovaných, tiež určené na ľudové slávnosti a rôzne spoločenské akcie. Hovorí sa, že sa práve na Kalelarge začínali a končili lásky mnohých generácií Zadarčanov.
Zadarské trhovisko. S obľubou navštevujeme trhoviská, miesta ktoré sú zážitkom a pôžitkom pre všetky naše zmysly. To zadarské, má povesť najpestrejšieho a najmalebnejšieho v okolí. Dostanete tu všetko, čerstvé ovocie a zeleninu, morské plody, domáci olivový olej, či koreniny. Ak sa budete chcieť uchrániť pred slniečkom, ideálne sú miestne parky, ktoré Vás zároveň dobijú energiou. Alebo si prezrieť námestie Piatich studní. Množstvo úžasných kaviarničiek na každom rohu láka turistov, tak ako konoby plné vychýrených dobrôt, či bohatý nočný život so živými hudbami. To všetko a ešte viac sa ponúka v meste, kde to žije nie len počas leta, ale po celý rok, 7 dní v týždni. Podľa londýnskych novín The Times a Guardian je Zadar „Centrom zábavy na Jadrane“ alebo aj „Novou chorvátskou Mekkou cool atmosféry“. A komu by bolo stále málo, môže sa vybrať na výlet do okolia, v okolí sa nachádzajú tri parky prírody Telašćica, Severný Velebit a Vranské jazero a tiež päť národných parkov Paklenica, Plitvice, Kornati, Krka a Velebit.

Ak ešte nemáte svoj výber dovolenky, možno Vás osloví práve náš tip.

Vaša Iwka

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.