Tradičný trnavský jarmok – návrat k tradíciám miestnych trhov

Tradičný trnavský jarmok – návrat k tradíciám miestnych trhov ( 8. – 11. 9. 2016). Zachovávanie tradícií patrí k najstarším hodnotám, ktoré si s láskou ctíme. Mesto so stredovekými hradbami bolo už v minulosti známe sobotnými trhmi, o čom hovorí aj historický názov mesta Trnava Nagyszombat – Veľká Sobota. V sobotu sa konali tradičné trhy a tie boli známe široko ďaleko. Tradícia sa zachováva dodnes, formou tradičného jarmoku, každoročne vždy v septembri.
Trnava, jedno z najdôležitejších centier rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku, má prezývku „Malý Rím“. Pre jeho život a rozvoj boli trhy vždy dôležité. Na ich konanie udelil právo samotný kráľ Belo IV.
V týchto dňoch sa môžu návštevníci mesta ponoriť do atmosféry stredoveku, vyskúšať si jedlo a život tak, ako kedysi. Môžu obdivovať ľudovo-umeleckú tvorbu, sledovať ukážky remeselníckych prác kováčov, drotárov, rezbárov, či napríklad šúpoliarov. Alebo sa nechať očariť krásou zdobenia tradičných medovníkov.
Zaujímavosťou je dobový festival za hradbami mesta v Sade Antona Bernoláka. Stredovekí rytieri a šermiari tu predvedú svoje umenie, tzv. ,,Stredovek pod hradbami“. Ide o historické tábory s kompletnou vojenskou a kuchynskou výbavou. Nebude chýbať ani dobová kuchyňa, či dobové hostince, jazda na koni, lukostreľba, detské dobové ihrisko a iné atrakcie pripomínajúce stredovek.
Ak sa len tak radi túlate, tak určite neodoláte klasickým pochúťkam a jarmočným špecialitám, ako cigánska pečienka, burčiak, pečená hus s lokšami a mnohým iným.
Bohatý kultúrny program na Trojičnom námestí znásobí celú atmosféru, na ktorú sa ľudia tešili kedysi i dnes.

A tento rok si pre vás mesto Trnava prichystalo aj jarmočný autobus. Bezplatne zaparkujete pri nákupnom centre OBI, nastúpite do Jarmočného autobusu, ktorý vás zdarma privezie k Bernolákovej bráne, vedľa Kostola sv. Jakuba.

Vaša Iwka

 

Zdroje:/http://www.vitajtevtrnave.sk/sk/register/tradicny-trnavsky-jarmok
http://www.regiontirnavia.sk/podujatia/top-podujatia/tradicny-trnavsky-jarmok

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.