Poďme spolu do rozprávok starých čias. Do čias princezien a kráľov, do zlatých vekov. Na hrad opradený mýtmi a tajomstvami.
Karlštejn je jedným z najvýznamnejších hradov. Začal sa stavať na príkaz Karla IV. v roku 1348 a dokončený bol v roku 1365. Mal slúžiť ako reprezentačné sídlo budúceho cisára, kde chcel Karol IV. odpočívať, rozjímať a prijímať vzácne návštevy. Slúžil aj ako miesto na uchovanie vzácnych ostatkov svätých. Neskôr sa cisár rozhodol, že hrad bude klenotnicou pre uloženie ríšskych korunovačných klenotov. Sú uložené v kaplnke sv. Kríža, v najkrajšom prostredí hradu, zdobenom zlatom, polodrahokamami, benátskym sklom a portrétovou galériou. Výzdoba kaplnky je ukážkou vyspelého gotického maliarstva.
Nedobytné sídlo kráľov
V minulosti sa o bezpečnosť hradu starali ,,manovia“. Boli viazaní kráľovi neustálou pohotovosťou pre prípad napadnutia Karlštejna. Niektorí z nich boli oslobodení od robotných povinností, strážili hradné brány, obsluhovali padací most a každú sobotu upratovali karlštejnské nádvorie. Do roku 1421 na hrade žili králi a hrad sa rozrastal.
Ťažkými časmi si prešiel počas útokov Husitov či Švédov. Hrad ale nebol nikdy úplne dobytý. Neskôr bol renesančne a goticky upravený a korunovačné klenoty boli z neho odvezené. Istý čas slúžil ako sýpka a skladisko. Na prelome 18. a 19. storočia prichádza romantizmus. O niečo neskôr sa rozpadajúci magický Karlštejn dočká veľkolepej rekonštrukcie, na popud cisára Františka, ktorý bol po jeho návšteve taký prekvapený jeho krásou, že vydal rozkaz na jeho zachovanie.
Zo samotnej dedinky je skvostný výhľad na hrad týčiaci sa na skale. Cestu k nemu lemujú malebné domčeky, množstvo reštaurácií so staročeskými dobrotami, či krčmičky, ktoré lákajú k občerstveniu. Celá cesta hore k hradu pripomína jednu veľkú tržnicu, so všetkým možným či nemožným.
Samotný hrad Karlštejn obklopený a dobre ukrytý bujnými lesmi, je postavený na menšom vrchu, aby nad okolím dostatočne dominoval. Leží na brehu rieky Berounky.
Najnavštevovanejšia pamiatka je Národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1962. Je tiež obľúbeným miestom filmárov. Kultová rozprávka režiséra Zdeňka Podskalského ,,Noc na Karlštejne“ mala hviezdne odsadenie a je naozajstným pokladom českej filmovej klenotnice. Na hrade sa každoročne koná množstvo aktivít.
Hrad Karlštejn je opradený mnohými mýtmi a tajomstvami.
Päť tajomstiev hradu
Tajomstvo studne
Podľa povesti bol každý, kto poznal tajomstvo hradnej studne, nemilosrdne popravený. A to len preto, že studňa bola hlboká približne 80 metrov a nemala podzemnú vodu. Tá bola do nej privádzaná z neďalekého potoka. Pokiaľ by sa to dozvedel nepriateľ, bol by s hradom koniec. Prívod vody by zablokoval, alebo ju otrávil.
Dub siedmich bratov
Neďaleko od hradu stojí 16 metrov vysoký dub, ktorého obvod je 4,6 m a je starý asi 350 rokov. Tento strom je opradený množstvom povestí. Jedna z nich hovorí o tom, že pod stromom si rozdeľovalo korisť sedem bratov – lúpežníkov, ktorí na prelome 18. – 19. storočia terorizovali okolie. Ich duchov vraj môžno v noci stretnúť pod stromom dodnes. V okolí mohutného stromu sa má nachádzať aj poklad.
Temný duch vrahyne
Na hrade istý čas bývala aj šľachtičná Kateřina Bechyňová. Túto ženu prezývajú aj Česká Báthoryčka. Zrejme trpela sadistickou úchylkou, pretože jej rukou bolo zavraždených a umučených niekoľko desiatok ľudí, hlavne mladých dievčat.
Kobka s pokladom
Podľa jednej legendy je niekde na hrade tajná kobka, kde Karel IV. podľa všetkého zhromažďoval vzácnosti. A tiež zakopaný poklad, po ktorom túžia všetci hľadači pokladov.
Kaplnka sv. Kríža
V kaplnke je ojedinelá nástenná výzdoba 129 obrazov majstra Theodorika zo 14. storočia. Muža, ktorý stvoril nádherné, vo svete ojedinelé dielo. Kto bol majster Theodorikus, je nevysvetliteľnou záhadou.
Karlštejnský hrad je vraj ako víno, roky mu neubrali na kráse, ale naopak, vyzrel v majestátnu kultúrnu pamiatku.
Karlštejn proste stojí za to.
Vaša Iwka
Zdroj: https://www.hrad-karlstejn.cz/cs
https://dromedar.zoznam.sk/cl/100258/2227283/10-zaujimavosti-o-hrade-Karlstejn
Foto: flickr