Pezinské vinobranie, či tradičné oberačkové slávnosti

Pezinské vinobranie, či tradičné oberačkové slávnosti od 16. – 18. septembra 2016.
Sezóna burčiaku a špecialít sa začala.

,,Víno, nápoj kráľov, umelcov a prostého ľudu“.

Už kultúry pred 7000 rokmi poznali tajomstvo vína. Víno je starý nápoj ako civilizácia sama.
História vinobrania
A čo to vlastne je vinobranie? Je to obdobie medzi zberom na poliach a jesennou výsadbou. V krajoch, kde boli vinohrady, patrilo vinobranie k najväčším sviatkom v roku, najmä vtedy, keď bola úroda vína obzvlášť hojná. Ženy zbierali strapce hrozna do košov a tie odnášali do kadí. Tomu ale predchádzal jeden prastarý zvyk „zarážanie hory“ . V predvečer sviatku narodenia Panny Márie 8.9., nechal strážca vinohradu v kostole posvätiť kyticu poľných kvetov. Potom sa odobral k vinohradu, kde nabodol jablko a k nemu priviazal kyticu. Následne vykopal jamu, položil cez ňu takto ozdobené bidlo a urobil oheň, na ktorom spálil posvätenú kyticu z minulého roku. Potom prišiel starosta s hospodárom, trikrát obišli jamu, pokropili ju svätenou vodou a pomodlili sa k sv. Urbanovi – patrónovi všetkých vinárov. V jame vztýčili ozdobené bidlo a zahádzali ju. Vztýčenie bidla znamenalo, že je vinohrad uzatvorený a nikto do neho nesmie až do doby veľkého zberu, do doby vinobrania, vstúpiť. Výnimkou bol majiteľ, chorí ľudia a tehotné ženy, ktorí si mohli v horúcom dni utrhnúť tri hrozná za drobný peniaz.
História vinobrania v Pezinku
Prvé správy o pezinských slávnostných oberačkách pochádzajú z 13. stor. Počas hospodárskej recesie na prelome 19. a 20. stor. sa začiatky oberačiek slávili iba vo viechach. V roku 1934 mestská rada rozhodla o obnovení pezinských vinobraní. Tesne pred 2. svetovou vojnou sa táto tradícia prerušila a až v roku 1958 sa začali organizovať nové malokarpatské vinobrania.
Do roku 2004 sa v ich zabezpečovaní striedali Pezinok s Modrou. Od uvedeného roku sa usporadúvajú v Pezinku každoročne 3. septembrový týždeň. V týchto dňoch sa ulice mesta Pezinok zaplnia bohatými stánkami s občerstvením. Od slávnostného otvorenia vinobrania v Pezinku, požehnanie úrody, až po nedeľné ukončenie bude celá akcia doplnená bohatým kultúrnym programom.
Ak si budete pochutnávať na vínku, burčiaku, lokšiach, či iných špecialitách, tak vám prajem dobrú chuť.

Vaša Iwka

Zdroj:/http://slovenske-zvyky.webnode.sk/kalendar-akcii/jesen/vinobranie/

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.