Štúrovo – Ostrihom, mestá spojené mostom Márie Valérie

Most medzi mestami je pomenovaný po najobľúbenejšej vnučke slávnej ,,Sissi“.
Dve mestá spojené mostom s historickým osudom.

Štúrovo

Historické mesto, v minulosti Parkan, maďarsky Párkány, nemecky Gockern, v okrese Nové Zámky. Vďaka výhodnej polohe bolo mesto osídlené už v praveku, čo dokazujú rozsiahle archeologické výskumy. Bolo tiež dôležitým dunajským brodom v rímskej dobe. V tej dobe sa tu nachádzala strážna veža ,,Anavum“. Mesto vzniklo pravdepodobne z osád Nána a Kakath. Osada Kakath bola v roku 1724 povýšená na mestečko. Kráľ Karol IV. udelil mestu trhové právo. Keď Turci obsadili mesto pomenovali ho Parkan. K zmene názvu Parkan na Štúrovo prišlo v roku 1948. Štúrovo patrí medzi naše najteplejšie mestá na Slovensku. Na jeho území žijú príslušníci rôznych národností, čo dáva mestu rôznorodosť a zvláštny kolorit. Mesto leží na ľavom brehu Dunaja na slovensko-maďarskej hranici. basilica_titulOdtiaľ sa môžeme kochať úchvatným výhľadom na kopulu ostrihomskej Baziliky, ktorá je akoby na dosah. Slovo ,,úchvatná“ ju právom vystihuje.

Ostrihom
Jedno z najstarších maďarských miest. Prvými obyvateľmi mesta známymi podľa mena boli Kelti. Neskôr územie osídlili Rimania. Vtedy vznikla osada menom Salvio Mansio. Okolo roku 500 sa tu usídlili Slovania, ktorí pevnosť nazvali „Strěgom“, podľa toho, že „strážila“ dôležitý prechod cez Dunaj. Odtiaľ pochádza aj maďarský názov mesta, Esztergom. V Ostrihome sa narodil prvý maďarský kráľ Štefan I., zakladateľ štátu, neskôr vyhlásený za svätého. V meste je 12 metrov vysoká socha z bieleho vápenca, ktorá stojí za Bazilikou a zachytáva okamih, keď arcibiskup kladie na hlavu Štefana korunu. Počas celého stredoveku bol Ostrihom jedným z najvýznamnejších miest Uhorska a 300 rokov bol hlavným mestom.
Štúrovo spája s Ostrihomom most Márie Valérie. Bol postavený v roku 1895 a je pomenovaný po štvrtej dcére Alžbety Bavorskej známej ako Sissi.
(Mária Valéria bola vraj najmilovanejším dieťaťom Sissi). mostTento most bol pri ústupe nemeckých vojsk vyhodený do vzduchu. Neskôr tu bola kompa, ktorá prevážala autá aj ľudí, až do roku 2001, kedy bol zničený most zrekonštruovaný. Hneď za 509 metrov dlhým mostom návštevníkov očarí historické mesto.
Úzke uličky podhradia pôsobia nostalgicky. Postupne sa dostanete až k Bazilike, ktorá bola vysvätená v roku 1856. basilicaJej predlohou vraj bola slávna Bazilika sv. Petra v Ríme. Ostrihomská Bazilika je tretím najväčším kostolom v Európe. Vedľa baziliky stojí Kráľovský palác s Hradným múzeom. V priestoroch múzea sa nachádza expozícia históriou mesta od Staroveku. Z paláca je malebný výhľad na krajinu a na nádvorie. Pod Bazilikou privíta návštevníkov staré ostrihomské centrum, ktoré sa volá Víziváros – Vodné mesto. Mesto ponúka k obdivu sakrálne stavby, galérie, múzeá a mnohé historické pamiatky. Zaujímavé je i hlavné námestie ,,Széchenyiho námestie“, ktoré je chránenou umeleckou pamiatkou. Ostrihom, jedno z najstarších maďarských miest, je zároveň trvalým bydliskom archeológov, ktorí tu majú stálu prácu. A tak sa môžeme len tešiť, čo všetko nám ešte v budúcnosti ponúkne ich výskum. Pre mesto sú typické maďarské vlajky vyvesené na každom kroku. To preto, že Maďari sú nesmierne hrdí na svoju krajinu a jej históriu. Zakončiť deň môžete prechádzkou okolo dunajského ramena, ktoré slúži ako prístavisko jácht. Ostrihom, podobne ako aj Štúrovo, sú mestá, ktoré ponúkajú oázu oddychu.

Zaujímavosť
Ak sa vám nebude chcieť ísť pešo, môžete využiť jazdu vláčikom zo Štúrova do Ostrihomu. Cesta začína v Štúrove, prechádza námestím, pokračuje cez most Márie Valérie až do Ostrihomu, kde končí pri bazilike. Aj takýmto spôsobom, pohodlne môžete sledovať okolitú krajinu.

 

Vaša Iwka

 

Zdroj:/http://www.sturovo.com/drupal/22-05-2008/27/historia/historia-mesta

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.