Milujme jeden druhého, ale nerobme z lásky väzenie

Poznáte to aj vy? Najprv to môžu byť ružové okuliare a jeden s druhým trávite všetok čas úplne prirodzene. Lebo chcete a možno prestane na určitú dobu existovať potreba vídať sa s rodinou, priateľmi a známymi. Lebo si vystačíte sami dvaja. Po čase, úplne prirodzene, každé ružové okuliare spadnú a možno príde potreba obnoviť styky. Možno to obaja urobíte prirodzene a bude to tak v poriadku. A možno z jednej strany príde nepochopenie a v poriadku to nebude.

Ak ma miluješ, nepôjdeš tam. Ak ma miluješ, urobíš toto. Ty ma už nemiluješ…

Podmieňovať si lásku toho druhého a robiť z neho otroka, to často býva začiatok konca. Ale niektorí to robia aj „sofistikovanejším“ spôsobom – nemé výčitky. Aj Elán v jednej zo svojich piesní spieva najhoršie výčitky sú tie nemé. Nemé výčitky môžu mať rôznu podobu – stačí pohľad, gesto alebo tichá domácnosť. A partner sa možno podrobí a s nechuťou tam nepôjde alebo urobí to.
A tak dámy, nechcem sa nás príliš dotknúť, ale myslím, že prvenstvo v nemých výčitkách zväčša máme práve my. Bodaj by nie! Veď ono to vychádza – smutné oči, nešťastný výraz tváre a nakoniec je po našom. Pomaly, ale isto väzníme partnera. Či už to robíme vedome alebo nevedome, výsledok je rovnaký a koledujeme si o partnerské problémy. Hádam nik nechce byť dobrovoľne väzňom vo vlastnom vzťahu. Byť väzňom milovaného človeka.

I keď uvedené sa týka partnerského vzťahu, rovnako to môže platiť na vzťah priateľov či vzťah rodiča a dieťaťa. Čím viac budeme toho druhého zväzovať, tým viac bude od nás utekať. Až raz možno utečie navždy. A preto…

Milujte jeden druhého, ale nerobte z lásky väzenie. Chalíl Džibrán

Lu

Prečítajte si tiež: Pondelkové návody: “Ako vrátiť do vzťahu vášeň”

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.