Sú medzi nami rovní a ešte rovnejší?

Predstavte si, že máte určité postavenie v spoločnosti. Zastávate významnú funkciu, v rámci ktorej často musíte riešiť rôzne situácie. A tak sa vám môže stať, že sa veľmi ľahko dostanete do polohy, kedy dáte niekomu pocítiť to, že ste viac. Že si ani náhodou nie ste rovní, pretože vy zastávate určitú funkciu a on je len obyčajný človek.

Alebo si predstavte, že sa dopustíte niekoľkých dopravných priestupkov a zastavia vás policajti. Okrem toho, že ste na týchto pánov pekne drzý, situácia sa vyvinie tak, že policajti vám chcú zobrať vodičský preukaz. Vy s tým nemáte problém – veď si to vybavíte, tam hore máte svojho človeka. A tak by sa mohlo stať, že nielenže vám nezoberú vodičský preukaz, dokonca možno odídete bez akejkoľvek pokuty.

Tiež to, že ste rodinou „niekoho vplyvného“, a tak môžete hocikoho vonku zmlátiť. A to až tak, že musí prísť aj sanitka. Lebo možno máte chuť, lebo možno cítite, že to aj tak dopadne vo váš prospech. A tak nakoniec vám to vplyvná rodina vybaví a možno pre nedostatok dôkazov nebudete ani len potrestaný.

Rovnejší znamená byť mocnejší? A čo potom znamená byť rovný?

Zažili ste to už alebo určite aspoň počuli – ste v čakárni u lekára a niekedy sa v takej čakárni aj pekne dlho čaká. Dokonca aj niekoľko hodín. A potom, keď už neviete, na ktorej polovici zadku sedieť, nakráča predo dvere niekto, kto len zaklope a následne vojde dnu. Veď čože, tú ďalšiu polhodinu navyše (možno v bolestiach) ešte počkáte.

A čo tak návšteva nejakého úradu? Teta za okienkom sa tvári ako bohyňa a pozerá sa na vás zvrchu. Odhliadnuc od toho, že jej nemožné správanie by vám dokázalo pokaziť celý deň, komunikuje s vami na pol úst a dáva vám pocítiť, že ona je niečo viac. Ona rozhodne o tom, ako to bude a vám nezostáva v tejto chvíli nič iné, ako len sa podriadiť.

Občas sa mi zdá, že to vyzerá tak, že sme si všetci rovní, ale niektorí sú ešte rovnejší … a tí to majú trochu inak, ako tí rovní.

Lu

 

Prečítajte si tiež: Prečo je vzdelávanie sa dôležité?

 

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.