(Ne)pomáha vám muž v domácnosti?

Predstava dokonalej ženy nejedného muža je možno taká, že žena má byť k svetu, inteligentná, starostlivá matka, vynikajúca kuchárka a žena v domácnosti. A ak dokáže ešte zarobiť, potom nemá páru široko ďaleko. To, že by reálne takáto žena o pár rokov takomto tempe asi vyhorela, s tým sa už nepočíta.

Každá žena, ktorá sa stará o domácnosť vie, že domáce práce zaberajú týždenne veľa času. A to do toho nerátame ešte varenie a starostlivosť o deti.prácu. A to, že sa snaží dobre vyzerať, pretože aj to stojí nejaký ten čas navyše (kiežby sa dalo odcvičiť tréning v myšlienkach a s patričnými výsledkami …). Byť ženou môže byť niekedy veľmi únavné a najmä ak sa ženy pasujú do role, že zvládnu všetko bez problémov a s noblesou. Problém je, že sa to jednoducho dlhodobo všetko stopercentne zvládať nedá. Každý potrebuje oddych a aj čas pre seba.

Čomu však nerozumiem, prečo sa tak nejak automaticky predpokladá, že domáce práce (alebo aspoň väčšina z nich) sú na ženiných pleciach.

Veď to je už tak odmalička – dievčatká sú viac vedené k tomu, aby doma mame pomáhali, zatiaľ čo chlapci menej, ak vôbec. Tu to častokrát celé začína a vôbec nekončí. Dievčatko dostane pod stromček malú kuchynku, žehličku či práčku. Teší sa, možno dokonca práve to chcelo. Chcem vidieť toho chlapčeka, ktorý dostane pod stromček kuchynku s panvičkami a bude nadšený. Určite takí sú a je to skvelé, no kuchynky zväčša dostávajú asi dievčatá. Prečo?

Zrazu si žena nájde partnera a samozrejme a úplne prirodzene, sa o neho má potrebu starať a upratovať po ňom, variť mu, vypekať, prať a žehliť jeho košele. Minimálne na začiatku to môže byť dokonca pre ňu naplnením, no po čase z toho môže byť pekná otrava. Ak je na všetky tieto práce sama. Najmä keď zistí, že nemá čas pre seba, pretože …

… ju ešte čaká horda bielizne, ktorá sa sama neožehlí.

Na začiatku to zrejme robí väčšina žien prirodzene (tak ako prirodzene nás nenapadne kúpiť svojmu malému synovcovi detskú žehličku), neskôr jej to už „prischne“. Tiež by som doma nevarila, keby som mala každý deň navarené od svojho partnera.
A tak raz mojej dcére určite dám dobrú radudomáce práce si musíte rozdeliť. Nemusí to byť úplne fifty fifty, ale v žiadnom prípade to nemôže byť všetko len na tebe.

Ďalšou určite nemalou skupinou sú ženy, ktoré by aj pomoc privítali, ale keď už ten ich drahý začne upratovať, chytajú sa za hlavu a urobia si to radšej samy a po svojom. Nedivím sa, že to takémuto mužovi nejde, keď to nikdy nemohol poriadne natrénovať, pretože mu jeho drahá vždy tú metlu z rúk vytrhla so slovami, že sa na to nemôže pozerať.
A tak raz mojej dcére určite dám dobrú radunauč to toho chlapa, ak to ešte náhodou nevie. Aby raz, keď bude musieť, aby sa vedel aj o domácnosť a aj o deti postarať. Na donáškach z čínskej reštaurácie predsa vyrastať nemôžu.

Lu

Prečítajte si tiež: Mužský a ženský denný harmonogram. Je to vôbec možné?

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.