“Môj život sa mi nepáčil, tak som si vymyslela iný.” Coco Chanel

Francúzska módna ikona a zakladateľka značky Chanel, najprestížnejšej módnej značky vo svete, ktorá učila ženy nadčasovosti.

Móda je pominuteľná, štýl ostáva.   

Coco mala nesmierne smutné detstvo, zažila málo lásky a nehy, nakoľko v útlom detstve prišla o matku a ocitla sa v sirotinci. Veľmi skoro pochopila, že život je vážna vec. V mladosti túžila byť speváčkou, po večeroch spievala v kabaretoch, svoju známu pesničku Qui qu ′avu Coco, vďaka ktorej dostala prezývku Coco. Avšak jej spev nebol dostatočne dobrý, a preto sa vrátila k práci šičky.

Začala vyrábaním slamených klobúkov. Jednoduché a elegantné kúsky, žiadne pompézne kreácie. Za pomoci svojej veľkej lásky Arthura B. Capela, priemyselníka z vyššej triedy si otvorila prvé klobučníctvo v Paríži na Rue Cambon. V roku 1913 otvorila druhý butik v prímorskom Deauville a neskôr tretí v luxusnom Biarritze.

Do dámskej módy priniesla Coco prvky jednoduchého kostýmu so sukňou či nohavicami. Taktiež vytvorila obľúbené parfumy a nový štýl dámskej bižutérie.V dvadsiatych rokoch jej štýl triumfoval a prekonal predstavu o ženskosti z 19 storočia. 

Muž môže nosiť čo chce. Vždy bude doplnkom ženy. 

Skrátila sukne pod kolená, znížila pás a zaviedla ,,petite robe noire“ podstatu parížskej elegancie. Išlo o šaty, ktoré ženy zbavili korzetov a tlaku na poprsie. Samotný Vogue ju prirovnával k ,,Fordu T“, k niečomu, čo si vraj svet už nebude môcť odoprieť. Coco milovala perly. 

Perly považovala za amulet pre šťastie.

Sama rada predvádzala klasických šesť šnúr perál na blúzkach, kostýmoch i šatách, aby rozjasnili prísnu čiernu farbu. Zaviedla nosenie nohavíc a tweedu. Dokázala premeniť klasický pánsky materiál na jemné saká. Čoskoro prišiel čas na ďalšiu novinku, dvojfarebné lodičky. Z jednej polovice béžové, tak aby predĺžili nohu a z druhej polovice čierne, aby zmenšili chodidlo a prípadne skryli špinu. Neskôr prišiel úspech v podobe módneho strihu vlasov ,,à la garçonne“.  Tak ako šaty, stal sa tiež veľmi populárny.

Môžete byť nádherná v tridsiatich, očarujúca v štyridsiatich rokoch
 a neodolateľná po zvyšok svojho života.

Coco sa stretávala s množstvom ľudí, s umelcami, s aristokratmi. Jej priateľmi boli osobnosti ako Picasso, Stravinský, Cocteau a mnoho iných. Priťahovala pozornosť, čo prinášalo aj šírenie klebiet.  Na vrchole kariéry sa pošuškávalo o jej sympatiách k fašizmu. Ona sama to vehementne popierala. Stiahla sa z verejného života, no pracovala naďalej v plnom tempe. Jej kostýmy sa objavovali v šatníkoch známych hviezd. Coco ako prvá v histórii prišla s vlastným logom módy. Svoje meno spojila s dvojitým prepleteným C a s kaméliou, dokonale geometrickou čínskou kvetinou. Kamélia ostala večným kódom módneho domu Chanel.

Ak chcete byť nenahraditeľní, musíte byť odlišní.

Obľúbeným číslom módnej ikony bolo číslo 5, s ktorým súvisí aj legendárny parfum Chanel N˚5. Vybrala ho ako piatu skúšobnú vzorku spomedzi potencionálnych parfumov. Na verejnosť sa dostal 5.mája. Preslávil sa najmä vďaka Marilyn  Monroe. Na otázku, v čom spíte, Marilyn odpovedala: ,,V Chanel N°5 prirodzene.“ A hoci sa Coco Chanel postupne stala slávnou a svet jej ležal pri nohách a ani o peniaze nemala núdzu, nikdy nenašla svoj domov. Posledných 30 rokov života bývala v obľúbenom hoteli Ritz v Paríži. Napriek mnohým milostným románom sa nikdy nevydala a tiež nikdy nemala deti.

Môj život sa mi nepáčil, tak som si vymyslela iný.

Coco Chanel je aj roky po smrti jednou z najobdivovanejších a najuznávanejších žien v módnom priemysle.

Zdroj: Nejvlivnejší ženy naší doby: Chiara Pasqualetti Johnson

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.