Muž džentlmen

Muži a ich správanie … nekonečná a vďačná téma. Pre naše ženské kávičkové stretnutia určite jedna z najviac príťažlivých. Donekonečna vieme rozoberať, ako ten náš urobil, čo nemal, alebo naopak neurobil, čo mal. Čo nám dávajú a čo nám od nich chýba. Prečo nám nenosia kvety a  zabúdajú na spoločné výročia. Naše rozhovory niekedy končia vetou – čo už, džentlmeni dávno vymreli.

Ale kto je džentlmen?

Slovo džentlmen (anglicky gentleman) pôvodne označovalo muža najnižšej vrstvy anglickej šľachty. Dnes týmto slovom vo všeobecnosti  označujeme muža vyberaného správania.

A práve tu vidím háčik. Vyberané správanie. Čo to presne znamená?

Priznám sa, že neviem, čo znamená vyberané správanie. Podľa poučiek v slovníku či na internete o tom, ako sa má muž džentlmensky správať k žene cítim, že mne by takéto správanie nevyhovovalo. Teda, aby som bola úprimná, páči sa mi, keď mi ten môj pomôže do kabátu, pridrží dvere či odsunie stoličku v reštaurácii. No nie vždy.

Sú chvíle, keď máme svoje dni, a áno, aj muži ich majú. Pre mňa je veľký rozdiel v tom, či muž urobí pre mňa niečo spontánne a rád, alebo zo zvyku a preto, že sa to tak má.

Milujem úprimnosť. Vo chvíľach, keď to medzi nami vrie, namiesto automatického pridržania dverí s pohľadom niekam mimo mňa a s výrazom buldoga, ktorý sa práve chystá niekomu prehryznúť krk ocením, keď svoj hnev vyjadrí. V tú chvíľu sú pre mňa dvere fakt nepodstatné.

Môj muž mi kvety nenosí. Napriek tomu, že vie, ako rada by som ich od neho občas dostala. Chýba mi tento spôsob vyjadrenia lásky, no on to má v sebe inak, a tak sa učím vnímať jeho lásku v iných veciach, ktoré spolu robíme.

Nejako mi vychádza, že nie je možné nalinajkovať mužom, ako sa k nám majú či nemajú správať. Každý deň je iný a aj ja sa každý deň cítim inak a potrebujem niečo iné. A som presvedčená, že muži to majú rovnaké.

Pre mňa je džentlmen muž, ktorý vie, čo práve cíti, a dovolí si to aj vyjadriť. Muž, ktorý svoje skutočné pocity nepotláča.

Nakoniec slovo „gentle“ v preklade znamená jemný, nežný, nenásilný…  . V prvom rade k sebe. V mojich očiach to platí aj pre mužov.

 

Nel

 

Prečítajte si tiež: Čo znamená byť džentlmenom

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.