Muži verzus Ženy – “Zmeny v našich životoch”

Muži a Ženy, rôzne pohľady na vec, na život… Je zaujímavé sledovať tú rôznorodosť, zároveň ich cez ňu spoznávať.

Zmeny v našich životoch!
Ako vníma a prežíva zmeny muž? Ako zmeny ovplyvňujú život ženy?
Dva pohľady, mužský a ženský na jednu tému, tému zmien, ktoré sa dejú v ich životoch.

 

JOZEF

Hovorí sa, že zmena je život, je to tak. Ja mám dva uhly pohľadu. Z jedného uhla sa dívam na nevynútenú stratu, kedy prichádzam o niečo, čo som stratiť nechcel a sám seba presviedčam o tom, že to tak malo byť. Na druhej strane je to zmena, ktorú vítam s radosťou, za ktorou idem, ktorú si želám.

Som človek, ktorý ak raz skúsi niečo, čo mu zachutí, nehľadám nič iné, nepotrebujem zmenu. Ako napríklad kávu. Ak mi vyhovuje chuťovo, má krásnu, lahodnú penu – prečo ďalej cestou omylov hľadať inú, keď som s ňou spokojný? Za svoj život som sa takto prepracoval k veciam, kde nepociťujem potrebu ich meniť, jednoducho nezovšednejú.

V živote však dôjde k zmenám, ktoré nepotešia a ja sa musím ohliadnuť po nových veciach, pretože tie staré už jednoducho nie sú moje, alebo už vôbec nie sú. Ľahký príklad je druh pečiva, ktorý som mal strašne rád. Vyhovoval mi chuťou, aj svojím zložením. Jedného dňa som ho už však nenašiel na pultoch predajní. Po chvíľke pátrania som zistil, že ho prestali vyrábať. Jednoducho som bol donútený k zmene.

Na druhej strane sú veci, ktoré ma po čase začnú unavovať a ja som ten, kto iniciuje zmenu. Aj v tomto prípade to nemusí byť príjemné a musím to prežívať, hoci ten koniec, ten už hovorí v môj prospech. Po dosiahnutí tejto zmeny, pociťujem zadosťučinenie a do nových úloh sa vrhám s entuziazmom a energiou. Aj toto môže trvať chvíľku, alebo dlhšie, kým pocítim, že tu už pre mňa nie je miesto a musím sa posunúť ďalej.

Som dosť stála osoba, nepotrebujem toho veľa a stereotyp mi nerobí problém. Mám rád vyjazdené koľaje a keď príde k zmene, ktorú nečakám, prípadne zabolí… otrasiem sa, na chvíľu sa uzavriem do svojej ulity, kým ma z nej nevytiahne nový životný impulz. Tak toto som ja. 🙂

 

KATARÍNA

Zmeny, ktoré ma pozdvihli a vyniesli, a zmeny, ktoré ma nechali padnúť na dno ľudskej bezmocnosti, áno aj také boli.

V mojom živote sa udiali zmeny, ktoré si rada s primeranou dávkou nostalgie pripomínam, a aj také, ktoré som kedysi odložila do šuplíka „nikdy neotvárať“.

Niektoré zo zmien boli tými, ktoré zatriasli mojím životom v základoch, prichádzali za zvuku fanfár a ja by som vtedy, naplnená šťastím, vyobjímala celý svet. Všetky frázy typu: „Šťastie praje pripraveným“, „Pravda a láska víťazí“, boli zrazu hmatateľné.

Niektoré zmeny prišli nečakane, obrátili môj život naruby, pošliapali to, v čo som verila, a svet, ten svet, ktorý by som len nedávno od šťastia vyobjímala sa ticho prizeral tomu, ako sa topím v slzách bezmocnosti a pýtam sa: „Prečo?“

Všetko sa malo stať, a ja viem, že ak by som nevidela svet cez slzy a bolesť v srdci, nevedela by som si ho naplno užiť cez búšenie srdca radosťou, cez teplo, ktoré sa rozlieva telom a ja cítim, že všetko čo sa mi deje, dáva zmysel. Zároveň už dnes viem, že šuplík „nikdy neotvárať“ ma posunul k zmenám, na ktoré s nostalgiou spomínam.

Dnes velebím každú zmenu v mojom živote, pretože je súčasťou toho, ako dnes žijem, aká som, kým som … každá z nich tvorí mozaiku niečoho jedinečného, čo sa volá:
„Môj krásny a plný život.“


Katarína a Jozef

 

Prečítajte si tiež: “Ako plní sľuby muž a čo si o nich myslí žena?”

 

 

Facebook komentár