„Nie je testovaná na zvieratách, aj preto ju používam …“

Do drogérie chodím nakupovať priemerne raz mesačne. Veľký nákup, fakt – veľa všetkého potrebného a mesiac sa tam opäť neukážem. Niekedy mám problém to aj odniesť.

Mladá žena, ktorá mi nákup blokovala, sa ma začala pýtať na prírodný dezodorant, že aký je a keďže nebol priestor príliš vysvetľovať, že je síce fajn, ale takýto doma vyrobený je oveľa účinnejší, tak som povedala, že je dobrý. A na to mi hovorí: „Používam túto značku, lebo nie je testovaná na zvieratách. Ale tento dezodorant som ešte neskúšala. Inak majú skoro všetko super.“ Mala som toho veľa a teta za mnou, s jednou vecou, už pomáhala svojimi očami pani predavačke „blokovať“ môj nákup. Tak som jej len narýchlo povedala, že v rámci Európskej únie sa už nejaký ten piatok (viac ako 4 roky) vôbec kozmetika testovaná na zvieratách predávať nemôže. Vypleštila na mňa oči a povedala mi, že toto vôbec netušila. Poradila som jej, nech si to hodí do googlu a že sama uvidí, ako to je.

Ako hovorím, povedala by som jej o tom aj kúsok viac, ale ľudia za mnou o to záujem asi nemali, a preto len takto stručne.

Ako to teda s tou kozmetikou u nás je?

V marci 2013 sa zaviedol zákaz predaja kozmetiky testovanej na zvieratách v Európskej únii. Dovtedy sa na testovanie najviac používali myši, potkany, morčatá a zajace. Treba však ale jedným dychom dodať, že síce takto je to u nás, to ale už neplatí napríklad v Číne. V praxi to vyzerá pravdepodobne tak, že (napríklad európska) firma, ktorá tam chce svoje produkty predávať, musí zaplatiť inej firme, ktorá tento ich produkt otestuje. Ako inak, než na zvieratách. Nemálo firiem svoj sortiment výrobkov takto vyvážajú a keďže sa musia podriadiť tamojšej legislatíve, tak sa ich produkty na zvieratách testujú.

Rovnako tak toto netestovanie na zvieratách platí na kozmetiku, neplatí to už napríklad na liečivá alebo prostriedky do domácnosti.

Ako mať istotu, že značka netestuje na zvieratách?

LeapingBunnyNa stránke Leaping Bunny nájdete zoznam značiek, ktoré na zvieratách netestujú. Viac ako 600 spoločností má tento certifikát a mnohí používajú toto logo (skákajúci zajac) práve na svojich výrobkoch. Samozrejme, neznamená to, že ak v tomto zozname svoju obľúbenú značku nenájdete, tak na zvieratách testuje. Sú aj mnohé malé firmy, ktoré vyrábajú kozmetiku a nedisponujú žiadnym certifikátom (a samozrejme, na zvieratách nikde a nič netestujú). Certifikát znamená náklady navyše, a tiež je pre jeho získanie potrebné splnenie rôznych požiadaviek, čo si niektoré menšie firmy dovoliť nemôžu. Rovnako tak mnoho známych značiek poskytuje aj vyjadrenia k tejto problematike (ne)testovania, ktoré vidno na ich stránkach.

Prajem nám všetkým veľa veľa zdravej kozmetiky so skákajúcim zajkom alebo pokojne aj bez neho – nech je to len cruelty free 🙂

Lu

Prečítajte si tiež: Aké barbarstvá na nás pácha kozmetický priemysel I.?

Zdroj:/ https://crueltyfreeinternational.org/leapingbunny
http://de.ekotox.eu/
http://www.leapingbunny.org/guide/brands

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.