Je chemický antiperspirant pre nás hrozbou?

Za posledné roky sa stále viac a viac hovorí o škodlivosti chemických antiperspirantov a dezodorantov. Rozdiel medzi nimi je v tom, že antiperspirant zabraňuje poteniudezodorant prekrýva nepríjemné pachy. Chemické antiperspiranty a dezodoranty obsahujú agresívne a neprirodzené prísady, ktoré môžu v niektorých prípadoch spôsobiť viac škody ako úžitku.

ZSS_antiperspirant_1

Antiperspiranty teda upchávajú póry hliníkovými zlúčeninami. Výsledkom má byť eliminovanie potenia, ktoré je však prirodzenou funkciou organizmu. Dezodorant naproti tomu potné žľazy neupcháva, preto by sa mohol zdať ako dobrou alternatívou na prekrytie neželaného zápachu. Zdá sa to ako bezpečnejšia voľba, i keď pre niektorých môže byť prísada alkohol dráždivou a spôsobovať pálenie a podráždenie pokožky.

Sú však chemické antiperspiranty a dezodoranty skutočne dobrou voľbou?

Ženy majú zhruba 100 krát viac prsného tkaniva ako muži a majú 100 krát väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka a v súvislosti s antiperspirantami vyvstáva napríklad aj otázka, či môžu zvýšiť riziko rakoviny prsníka. Je málo vedeckých dôkazov, ktoré by podporovali toto tvrdenie. V štúdii z roku 2002 vedci nezistili žiadnu súvislosť medzi používaním antiperspirantu či dezodorantu a rizikom rakoviny prsníka.
A čo ženy, ktoré si podpazušie oholia a následne aplikujú niektorý z týchto prípravkov proti poteniu či neželenému zápachu? Oholenie podpazušia môže zvyšovať riziko infekcie kože. Je možné, že tieto prípravky môžu spôsobiť podráždenie a diskomfort v tejto oblasti. Nie je však dokázané, že práve toto by mohlo zvýšiť riziko rakoviny.
Na druhej strane sa však niektorí vedci domnievajú, že práve hliník v antiperspirantoch môže prispieť k rozvoju rakoviny prsníka. Je teda už vecou každej z nás, či sa rozhodne pre tieto chemické prípravky alebo uprednostní inú alternatívu, i keď možno nie takú lacnú alebo pohodlnú. V súčasnosti sa dajú nájsť iné možnosti, ako zabojovať s nežiaducim zápachom, keďže potenie (ktorému antiperspiranty zabraňujú) je pre nás životne dôležité.

Svoj vlastný a bezpečný dezodorant si viete vyrobiť aj doma. Okrem toho, že si môžete vyrobiť svoju vlastnú zmes s obľúbenou vôňou, budete vedieť, čo všetko si do tejto citlivej oblasti nanášate. Prechod od chemických prípravkov môže byť prekvapivý, pretože prírodné dezodoranty sú iné a tiež inak fungujú. Netreba zabúdať, že nejde o antiperspiranty a preto sa môže stať, že ich aplikáciu bude potrebné počas dňa zopakovať. Chce to niekoľko dní, kým si na ne vaše telo privykne, no potom sa môže stať, že tých chemických sa už navždy vzdáte. A vaše podpazušie sa vám za túto zdravšiu alternatívu určite poďakuje.

ZSS_antiperspirant

Krémový dezodorant s Vašou obľúbenou vôňou

1 polievková lyžica bambuckého masla,
1 polievková lyžica kokosového oleja
1 polievková lyžica jedlej sódy
1 polievková lyžica kukuričného škrobu
pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (antibakteriálne pôsobí najmä tea tree olej, levanduľa – no je možné použiť iný, vynikajúci je napríklad aj mätový, ktorý po nanesení príjemne chladí, prípadne zmiešať aj viacero druhov olejov dohromady)

Bambucké maslo rozpustíme s kokosovým olejom vo vodnom kúpeli. Po rozpustení vmiešame sódu a kukuričný škrob. Miešajte dovtedy, kým zmes nie je hladká. Následne pridáme pár kvapiek esenciálneho oleja a túto zmes prelejeme do vopred pripravenej vydezinfikovanej uzatvárateľnej nádobky (môžete použiť aj vyčistenú nádobku od krému). Vložíme do chladničky a po zhruba 20 minútach (keď ešte zmes nie je tuhá, no už nie je ani taká riedka) premiešame, keďže sa sóda zvykne usadzovať naspodku nádobky.

Po úplnom zatuhnutí je návod jednoduchý – malým množstvom veľkosti hráška natrieť každé podpazušie, počkať chvíľku s obliekaním a môžete vyraziť. V prípade potreby počas dňa možno aplikáciu opakovať. Pokiaľ nie sú veľké horúčavy (bambucké maslo a kokosový olej by sa mohli roztopiť), dezodorant nie je potrebné skladovať v chladničke, v opačnom prípade mu bude dobre aj tam, len sa bude o čosi ťažšie vyberať z nádobky :-).

Lu

Prečítajte si tiež: Chcete mať belšie zuby?

 

Zdroje:/http://www.cancer.org/cancer/cancercauses/othercarcinogens/athome/antiperspirants-and-breast-cancer-risk
Shannon Buck. 200 Tips, Techniques and Recipes for Natural Beauty

 

 

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.