Prežila ťažký život s duševne chorým manželom a kratučký román lásky, kráľovná Karolina Matylda

Karolina Matylda, dánska a nórska kráľovná (Caroline Mathilde af Storbritannien)

Prežila ťažký život s duševne chorým manželom a kratučký román lásky… Za lásku zaplatila najväčšiu obetu, prišla o deti. Navyše ju obvinili z cudzoložstva a vypovedali z krajiny.

Narodila sa 22. júla 1751 v Londýne, ako posledné z deviatich detí princa z Walesu Fridricha Ľudovíta. Na svet však prišla štyri mesiace po smrti otca. Keď mala pätnásť rokov, vydala sa za svojho bratranca dánskeho kráľa Kristiána VII. a ešte v tom roku bol manželský pár korunovaný.

Ženích trpí ľahšou formou schizofrénie

Jej brat Juraj III. mal obavy zo sobáša, pretože už vtedy sa vedelo, že ženích trpí duševnou chorobou, ľahšou formou schizofrénie. Vznikla v priebehu detstva, v dôsledku zlého zaobchádzania zo strany jeho okolia. Sobáš bol motivovaný snahou o posilnenie moci Dánska pomocou blízkych rodinných vzťahov oboch kráľovských dvorov. Manželstvo bolo veľmi nešťastné. Karolina Matylda sa cítila na dvore opustená. Celý jej sprievod sa po svadbe musel vrátiť do Londýna.

Neverný manžel má najbližšiu priateľku prostitútku

Manžel Kristián sa od začiatku oddával radovánkam a svoju ženu si nevšímal. Verejne jej dával najavo svoj nezáujem. Mladý muž už pred svadbou viedol búrlivý život plný excesov a orgií. Jeho najbližšia priateľka Anna, prostitútka, ho sprevádzala pri návštevách nevestincov. Mali neustále potýčky s políciou. Nakoniec tajná štátna rada rozhodla Annu deportovať do Holštajnska, kde dostala finančné zabezpečenie.

Narodenie syna a príchod lekára, budúceho milenca

Cez všetky okolnosti sa Karoline Matylde a Kristiánovi narodil 14 mesiacov po svadbe syn, neskorší Kráľ Frederik VI. Ešte v tom roku bol Kristán poslaný štátnou radou na cestu po Európe. Karolina Matylda si zatiaľ užívala letné chvíle so synčekom na zámku. Keď sa kráľ vrátil do Kodane, priviezol so sebou nemeckého lekára, Johanna Friedricha Struensee. Struensee dokázal zvládať kráľovu duševnú chorobu a ten sa na neho stále viac spoliehal. Bol na ňom doslova závislý. Nenahraditeľný lekár, priateľ, sa stal politickým radcom a nakoniec aj prvým ministrom.

Po dobu 16 mesiacov de facto vládol Struensee Dánsku, v mene kráľa. A hoci mu mladá kráľovná spočiatku nedôverovala, nakoniec si ho obľúbila. V čase, keď Kodaň zasiahla epidémia kiahní, Struensee úspešne zaočkoval jej synčeka Frederika proti nákaze.

Netrvalo dlho a lekár sa stal kráľovniným milencom. Po roku sa Karoline Matylde narodila dcéra Luisa Augusta. Kráľ ju síce uznal za svoju, ale panovala mienka, že jej skutočným otcom je Struensee. Celý románik trval ešte asi rok, pokiaľ nezasiahla nevlastná Kristiánova matka. Obvinila lekára z urážky majestátu, pre milostný pomer s Karolinou Matyldou. Hlavným dôvodom však bolo nepriateľstvo, ktoré si Struensee spôsobil v kruhoch vládnucej aristokracie, svojimi početnými prevratných liberálnymi reformami.

Milenec odsúdený na smrť

Po krátkom procese lekára odsúdili na smrť. Kristián podpísal rozsudok smrti, údajne preto, že ho presvedčili o tom, že Struensee plánoval jeho vraždu. Poprava sa uskutočnila 28. apríla 1772 . Karolina Matylda priznala svoj pomer so Struenseeom. Uväznili ju na hrade Kronborg.

Anulované manželstvo, deportácia a strata detí

Jej manželstvo s Kristiánom bolo anulované a po rokovaniach s jej bratom, britským kráľom Jurajom III., bola nakoniec 28. mája 1772 deportovaná do hannoverského Celle. Titul kráľovnej Dánska a Nórska jej však ostal ponechaný. Nikdy sa už nemohla vrátiť do Dánska, aby videla svoje deti. Jej brat Juraj III. jej nedovolil návrat do rodného Anglicka. Deti vychovávala nevlastná babička. Za týchto okolností sa vzťahy medzi oboma súrodencami viac utužili a trvali celý život.

Karolina zomiera ako 24-ročná na šarlach

Karolina Matylda zomrela tri roky po deportácii, 10. mája 1775, na šarlach. Mala len necelých 24 rokov. Stala sa jedinou dánskou kráľovnou od doby Kristiána III., ktorej bolo odopreté právo posledného odpočinku v katedrále v Roskilde.

 

Vaša Iwka

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.