V lete 1960 mladá angličanka Jane Goodall podnikla odvážnu cestu za dobrodružstvom a poznaním do sveta šimpanzov v dnešnej Tanzánii.
Vybavená len o málo viac než poznámkovým blokom, ďalekohľadom a silnou fascináciou divokou zverou Jane Goodall odkryla neznámu oblasť, aby svetu otvorila okno do pozoruhodného sveta šimpanzov, zvierat najbližšie podobných človeku.
Počas 50 rokov svojej prelomovej práce doktorka Jane Goodall nielenže poukázala na skutočnosť, že je naliehavo potrebné chrániť šimpanze pred vyhynutím, no navyše predefinovala spôsob ochany ohrozených druhov tak, aby zahŕňala aj potreby miestnych obyvateľov a životného prostredia. Dnes cestuje po svete a rozpráva o hrozbách, ktorým šimpanzi čelia a o enviromentálnych krízach, a vyzýva tak každého z nás konať v mene všetkých živých bytostí a planéty, na korej žijeme. Píše, hovorí a šíri nádej prostredníctvom činov a povzbudzuje nás, aby sme využili život, ktorý nám bol darovaný a pokúsili sa urobiť svet lepším miestom. Ako ochranárka, humanitárna pracovníčka a vyslankyňa pre etické zaobchádzanie so zvieratami, je synonymom pre súcit a poslom OSN.
Keď Jane Goodall prvýkrát vstúpila do lesa Gombe, svet vedel veľmi málo o šimpanzoch a ešte menej o ich jedinečnom genetickom príbuzenstve s človekom. Svojím neortodoxným prístupom v rámci terénneho výskumu sa naplno vnorila do ich jedinečného prostredia a spôsobu života. Nebola len vonkajším pozorovateľom, ona s týmito úžasnými a inteligentnými tvormi doslova žila a vnímala ich nielen ako živočíšny druh, ale najmä ako individuality s emóciami a osobnými príbehmi.
Odhalenie skutočnosti, že šimpanzi dokážu vytvárať a používať nástroje sa považuje za jeden z najväčších úspechov v oblasti výskumu v dvadsiatom storočí.
Jej výskum v lesoch Gombe natrvalo zmenil pohľad človeka na šimpanze a prepísal vzťahy medzi ľuďmi a zvieratami.
Doktorka Jane Goodall každým dňom poukazuje na zmenu, ktorú môže jeden jediný človek urobiť. V priebehu rokov jej priekopnícky výskum v Gombe priťahoval veľa žien, ktoré v dobe, keď s nm začínala, nemali takmer žiadne informácie z oblasti primatológie. Dnes v rámci dlhodobých štúdií správania primátov na celom svete vedú tímy výskumníkov práve ženy. Taktiež inšpiruje stárisíce mladých ľudí po celom svete, ayb žili spôsobom, ktorý ľuďom, zvieratám a nakoniec celen našej krásnej planéte dá nádej pre lepší život.