Umelecký svetový zjav – FRIDA KAHLO

Frida Kahlo bola mexická surrealistická maliarka, ktorú dodnes pozná celý svet. Jej život bol ťažký, svoj zmysel života však našla v maľovaní autoportrétov a obrazov, ktorým nechýbali pestré farby a emócie.

Narodila sa 6.júla 1907 ako Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón v Mexiku ako tretia zo štyroch dcér nemecko-židovskému otcovi Wilhelmovi Kahlovi a matke, Matilde Calderón  Gonzalez, z jednej strany španielskeho a z druhej mexicko-indiánskeho pôvodu. Keď mala 6 rokov, postihla ju choroba – detská obrna, čoho dôsledkom bola zdeformovaná pravá noha. Tá spôsobovala krútenie chrbtice a panvy. Obliekala si preto dlhé nohavice a klasické mexické sukne. Vďaka otcovi, ktorý sa venoval fotografiám, lepšie pozorovala svet. Aj keď pôvodne chcela byť lekárkou, život jej ukázal smer, ktorým sa má vydať. 

Kreslím sama seba preto, lebo trávim veľa času sama a pretože som motív, ktorý najlepšie poznám.“

V roku 1925 bola Frida znova ťažko skúšaná osudom. So svojou prvou láskou utrpeli vážnu nehodu, keď sa autobus, v ktorom cestovali, zrazil s električkou. Frida skončila s poranením chrbtice, brucha a pravej nohy tri mesiace na posteli. Vtedy sa pustila do maľovania obrazov. Prvý namaľovaný obraz bol portrét jej najlepšej priateľky. No postupne prešla na autoportrétyKreslím sama seba preto, lebo trávim veľa času sama a pretože som motív, ktorý najlepšie poznám.“ Okrem autoportrétov maľovala aj kvety, zátišia, portréty ostatných členov rodiny. 

Bujarý život plný pravých emócií sa mohol začať. Nechýbala láska, vášeň, ale aj hnev, konflikty, nevery na oboch stranách, hádky, rozvod a opäť sobáš.

Trvalo dva roky, kým sa ako tak dala po nehode znova dokopy. No bolesťami trpela už celý život. Už ako študentka bola horlivá za socialisticko-nacionalistické myšlienky. Stala sa členkou Mexickej komunistickej strany, vďaka ktorej spoznala svojho budúceho manžela, umelca Diega Rivieru. A bujarý život plný pravých emócií sa mohol začať. Manželstvo s Diegom bolo pestré, nechýbala láska, vášeň, ale aj hnev, konflikty, nevery na oboch stranách, hádky, rozvod a opäť sobáš. Jej psychiky sa dotkol aj zlý zdravotný stav a potrat.

Pokiaľ išlo o jej umelecký život, spoznala sa s mnohými vplyvnými maliarmi. Jej obrazy vyvolali hotovú senzáciu aj vo Francúzsku či v USA. Frida však o popularitu nikdy nestála. Bola vďačnou patriotkou, preto sa z rôznych ciest chcela zakaždým vrátiť domov. Po návrate z USA si s Diegom postavili dom rozdelený na dve strany. Fridu v tom čase zasiahla ďalšia rana, tentokrát smerovaná priamo do srdca, keď ju jej manžel podvádzal s jej mladšou sestrou. 

Po rozvode v roku 1939  sa Frida presťahovala do rodičovského domu a žila tam až do svojej smrti. Dnes a v ňom nachádza múzeum. Jej zdravotný stav sa naďalej zhoršoval. V roku 1940 sa znova vydala za Diega, no ich život už nikdy nebol ako predtým. Obaja pokračovali v mimomanželských pomeroch. Frida je známa aj svojou bisexuálnou stránkou. Stala sa milenkou Leva Trockého, ruského revolucionára, s ktorým rada viedla dlhé intelektuálne rozhovory o politike. Trockij sa napokon vrátil k manželke a oľutoval svoj románik. Neskôr bol zabitý rukou vraha, s ktorým sa deň predtým Frida stretla. No jej spoluúčasť na atentáte nebola nikdy potvrdená.  

„Nakoniec vydržíme oveľa viac, než si myslíme, že dokážeme.“  

Fridine zdravotné problémy vyvrcholili v roku 1950, deväť mesiacov strávila v nemocnici, amputovali jej nohu a bola niekoľkokrát operovaná. Naďalej bola verná svojej vášni – maľovaniu. V roku 1953 sa konala jej prvá výstava v Mexiku. Frida sa jej samozrejme zúčastnila, aj keď bola pripútaná na lôžku. Uprostred galérie totiž zriadili posteľ určenú pre veľkú umelkyňu. Zomrela v roku 1954 vo veku 47 rokov. „Nakoniec vydržíme oveľa viac, než si myslíme, že dokážeme.“  

autor: ivana

Zdroje: 
http://biografia.sk/frida-kahlo/https://citaty.net/autori/frida-kahlo/?o=popular
https://sk.wikipedia.org/wiki/Frida_Kahlo

Foto: Pixabay

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.