Prispôsobujeme sa zmene

 

Pozitívne zmeny môže byť rovnako náročné prijať ako tie negatívne.

Veci sa menia neustále. Milovaný človek zomrie, práca sa skončí, rovnako ako vzťah. Ľudia sa vyvíjajú, páry vstupujú do manželstva a rodia sa deti. Tak o čo tu ide? Adaptovať sa na pozitívne zmeny môže byť rovnako náročné ako na tie negatívne. Prinášame vám zopár tipov, ako sa so zmenami vyrovnať, a spraviť si tak svoj život ľahším.

Ak sa prihodí dobrá zmena, prijmite ju s nadhľadom. Môžete si myslieť, že takejto zmeny  nie ste hodní, alebo ešte na ňu nie ste dostatočne pripravení, no jediný spôsob, ako sa pohnúť dopredu a dostať od života to najlepšie je prijať pozitívnu zmenu s radosťou a nasledovať ju.

Ak vám hrozí zmena, ktorá môže byť nepríjemná, začnite sa obzerať po alternatívnych riešeniach ešte skôr, ako sa takáto zmena udeje. Napríklad ak viete, že spoločnosť, pre ktorú pracujete má problémy a dozvedáte sa veci, ktoré sú pre vás ohrozujúce, neváhajte a začnite si hľadať inú prácu. Aj keď sa vaša súčasná pozícia nezmení, môžete získať cenné skúsenosti a možno aj lepší job.

Najviac náročné býva prispôsobiť sa emocionálnym zmenám. Napríklad ak vám niekto zlomí srdce, jednoduché prijatie tejto skutočnosti nebýva práve najľahšou možnosťou. Nemusíte mať dostatok sily či porozumenia na to, aby ste boli objektívne. V prípadoch, ako je tento, si potrebujete precítiť všetky emócie s tým spojené a jednoducho si dopriať čas. Ak chcete, aby to išlo rýchlejšie, je dobré vyhľadať terapeuta.

Ak začínate niečo cítiť k inému človeku, tiež to všetko mení. Vo všeobecnosti ľudia, ktorí sa zamilujú vidia veci inak, a je skutočne ľahké chytiť sa týchto pocitov a všetko ostatné nechať plávať. Nerobte to. Dávajte si pozor na všetko, čo sa deje okolo deň po dni a majte radosť z nového vzťahu.

Za spôsob, akým nakladáte so zmenami vo vašom živote prijmite zodpovednosť. Najlepšie roky vášho života sú tie, v ktorých ste sa rozhodli, že vaše problémy sú len vaše. Prestali ste obviňovať svoju matku, ekologické prostredie či prezidenta. Zistili ste, že ste to vy, kto kontroluje váš osud.

Pokiaľ sú zmeny vo vašom živote ohromujúce, nemusíte ich zvládať sami. Okolo vás je rodina, priatelia a poradcovia, a je dobré požiadať ich o pomoc, čo nemusí byť jednoduché.  No s podporou niekoho, komu na vás záleží, sa všetko zvláda ľahšie.
Ak ste človekom, ktorý zmeny nenávidí, mali by ste sa začať učiť ich aspoň tolerovať. Nemusíte ich mať radi, no mali by ste si nájsť spôsob, ako sa s nimi vyrovnať, pretože zmeny sa jednoducho dejú či už sa vám to páči, alebo nie.

V dnešnom rýchlom svete nie je ľahké orientovať sa v živote. Veci sa menia naozaj rýchlo. Učme sa správne nakladať s týmito zmenami, ak to dokážeme, máme v rukách výborný nástroj na prežitie. Hovorí sa – splývajme s prúdom – a to by mohol byť skutočne ten najpohodlnejší spôsob ako žiť.

 

Nel

 

zdroj: www.psychologytoday.com

 

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.