Prvá dáma Everestu, ktorá pokorila najvyššiu horu sveta

Prvá dáma Everestu, pokorila najvyššiu horu sveta, napriek tomu, že ju zasypala predtým lavína.

Okrem najvyššej hory sveta, zdolala všetkých sedem najvyšších vrcholov jednotlivých svetadielov.
Japonka Džunko Tabeiová sa narodila v roku 1939 vo Fukušime ako piate zo siedmich detí. Už ako 10-ročná začala so zdolávaním hôr. Po skončení štúdia anglickej literatúry na univerzite v Tokiu založila Dámsky horolezecký klub. Neskôr vyhlásila, že dôvodom bola aj diskriminácia, akej musela ako žena v horolezeckých kruhoch čeliť. Niektorí muži s ňou odmietali loziť, dokonca iní ju podozrievali, že sa tejto činnosti venuje len preto, aby si našla manžela.
Japonská horolezkyňa Džunko Tabeiová vystúpila v roku 1975 ako prvá žena v dejinách na najvyššiu horu sveta Mount Everest.

Svoj cieľ si splnila napriek tomu, že jej tábor pred rozhodujúcim výstupom zasypala lavína a ona sama na niekoľko minút stratila vedomie. Trvalo vraj asi šesť minút, kým ju šerpa vykopal z lavíny, no o dvanásť dní dosiahla to, čo pred ňou žiadna iná žena. Japonka aj jej šerpský sprievodca vystúpili na strechu sveta, ako horolezci na svete prezývajú najvyšší vrchol Himalájí. A to rovnakou trasou, akú použili v roku 1953 Edmund Hillary a Tenzing Norgay.
Svoju lásku našla v kolegovi horolezcovi. Aj po narodení svojich dvoch detí, syna a dcéry, jej láska k horám nezoslabla. Zdolávala ich naďalej.
K prvým veľkým úspechom Džunko Tabeiovej patril výstup na japonskú horu Fuji a na švajčiarsky Matterhorn. V máji 1970 zdolala aj 7555-metrový štít Annapurna III. Po ňom si už trúfla aj na tú najväčšiu výzvu, Mount Everest.

Rodáčka z Fukušimy postupne po Evereste zdolávala najvyššie vrcholy rôznych krajín sveta. V roku 1992 dosiahla ďalšie prvenstvo, v roku 1992 sa stala prvou ženou, ktorá zdolala tzv. Korunu Zeme (Seven summits), teda pokorenie siedmich najvyšších vrcholov jednotlivých svetadielov.

V rámci horolezectva navštívila viac ako 60 krajín sveta, keď vystúpila na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov.
Asi pred štyrmi rokmi slávna horolezkyňa ochorela na rakovinu.
Pred pár dňami svoj boj so zákernou chorobou 77–ročná Džunko Tabeiová prehrala.

Česť jej pamiatke.

Mount Everest je najvyšší vrch Zeme s výškou 8 848 m. Leží v Himalájach. Pomenovaný je po zememeračovi Sirovi Georgovi Everestovi (1790 – 1866). Prvýkrát ho dokázateľne a zdokumentovane zdolali 29. mája 1953 Sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norga.

 

Vaša Iwka

 

 

Zdroj:/http://sport.lidovky.cz/zemrela-prvni-zenska-pokoritelka-everestu-japonka-tabeiova-pls-/ostatni-sporty.aspx?c=A161022_190038_ln-sport-ostatni_oka
http://sport.sme.sk/c/20364350/horolezectvo-zomrela-prva-zena-ktora-vystupila-na-mount-everest.html
F
oto:/ČTK/AP

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.