Tragický osud prvej uhorskej kráľovnej Márie z Anjou

Život žien v minulosti nebol vôbec jednoduchý. Už ako malé dievčatká ich otcovia dohadzovali ,,výhodným partiám“ a hoci sa mnohé stali kráľovné, šťastné neboli.

Mária z Anjou sa narodila v roku 1371. Otcom bol Ľudovít I., uhorský a poľský kráľ a matkou Alžbeta Kotromaničová, dcéra bosnianskeho bána. Mária bola vychovávaná ako dedička dvoch kráľovstiev, Poľska i Uhorska. Pre ňu a pre jej sestru Hedvigu otec dohodol sobáše ešte keď boli maličkými dievčatkami. Pôvodne podľa otcových želaní sa mala Mária stať poľskou kráľovnou, no 17. septembra 1382 bola korunovaná za kráľovnú Uhorska.

Už ako dieťa ju otec prisľúbil za manželku Žigmundovi Luxemburskému, synovi českého kráľa Karola. Slávnostné zásnuby sa konali v roku 1379 v Trnave. Mária mala v tom čase len osem rokov, ženích dvanásť. Malý Žigmund ostal v Uhorsku, aby sa naučil reč. Mladučká Mária nebola výrazne krásna, skôr nežná a milá. Celý svoj osud prijímala s pokorou.

Jej otec si budúceho ženícha Žigmunda veľmi obľúbil, no mama Alžbeta nie. Keď Máriin otec zomrel, regentkou mladej dvanásťročnej dievčiny sa stala matka Alžbeta. Tá sa postupne vďaka svojej neschopnosti vládnuť, dostala pod vplyv vtedajšieho palatína, čo sa nepáčilo mnohým šľachticom. Boli nespokojní aj so sobášnymi plánmi Alžbety pre svoje dcéry. Časť šľachty chcela, aby si mladučká Mária vzala Karola Malého, neapolského kráľa. Avšak bol tu ešte Žigmund Luxemburský, ktorý si uplatňoval svoje práva o ruku Márie.

Preto v roku 1385 obsadil Bratislavskú a Nitriansku stolicu a razantne si vynútil sobáš s Máriou. Keďže nemal u uhorskej šľachty príliš veľkú podporu, odišiel po sobáši do Čiech pripraviť vojsko, aby si zabezpečil lepšiu pozíciu. Medzitým kým bol zaneprázdnený získavaním prostriedkov pre seba, uvoľnil pozíciu Karolovi Malému, ktorý využil situáciu, prišiel do Uhorska a nechal sa tu korunovať.

Jeho vláda však netrvala dlho. Máriina mama Alžbeta ho nechala bez milosti zavraždiť. To ale neostalo bez následkov. Alžbeta utrpela krutú odplatu a spolu s ňou aj jej dcéra Mária. Obe ženy zajali prívrženci zavraždeného a následne obe ženy uväznili na hrade Gomnec v Novom Grade v Chorvátsku.

Vtedy prišiel Žigmund, ako záchranca, v tom čase už ako uhorský kráľ. Nanešťastie sa mu podarilo oslobodiť len Máriu. Jej mamu stihli nepriatelia zavraždiť. Pred očami Márie ju uškrtili. Mária vtedy obvinila manžela Žigmunda, že všetko pripravil on. Únos aj vraždu jej matky.

Nakoniec bola Mária v júli 1387 vyslobodená zo zajatia. Ešte v tom roku sa stal Žigmund oficiálne spoluvládcom svojej manželky Márie. Zdalo sa, že všetko zlé skončilo. Žigmundovi ale nestačilo byť len spoluvládcom a bol preto nespokojný. Úbohú Máriu odsúval z vládnutia do úzadia. Netrvalo dlho a strastiplná cesta životom Márie bola zavŕšená tragickým koncom.

17. mája 1395 sa v pokročilom štádiu tehotenstva zúčastnila poľovačky. Spadla z koňa a predčasne porodila. Ona aj dieťatko zomreli, údajne za zvláštnych okolností. Osud jej nadelil smutný a krátky život. Zomrela vo veku dvadsaťštyri rokov.

Je pochovaná vo Veľkom Varadíne. Smrťou Márie sa tak skončila vláda Anjouovcov v Uhorsku.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Kráľovná Kunhuta Švábska (Štaufská)

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.