Valentín, valentínky a povery

Valentín – 14.február. Tento deň je sviatkom všetkých zamilovaných. Zamilovaní sa obdarúvajú kvetmi, sladkosťami či inými drobnosťami, alebo sa stretávajú na romantických miestach.

V roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť. Sv. Valentín sa tak stal patrónom zaľúbených. Svätý Valentín bol kňaz, lekár a neskorší svätec. Pochádzal z mesta Terni. Dátum narodenia nie je známy. V roku 197 sa v rodnom meste stal biskupom. Neskôr pôsobil v cisárskom Ríme, kde sa počas jeho života vystriedalo na tróne viacero vladárov.
Jedným z nich bol Claudius II., známy záľubou vo vojnových výpravách a odporom k rodinným vzťahom svojich legionárov. Jeho názor bol, že ženatý vojak starostlivosťou o rodinu oslabuje svoju bojaschopnosť a obetavosť. Preto zakázal svojim vojakom uzatvárať manželstvá. Práve kňaz Valentín tento zákaz ignoroval a naďalej tajne sobášil zaľúbené páry.

Sviatok svätého Valentína sa začal v katolíckej cirkvi oficiálne sláviť počas pontifikátu pápeža Gelasia I., 14. februára roku 496.

Pôvod mena Valentín je z latinského Valentinus a znamená silný. Títo muži sú vraj naoko leniví, ale v skutočnosti iba čakajú na chvíľu, kedy konať. A keď sa už do niečoho pustia, dosahujú vynikajúce úspechy.

Ku dňu Valentína patria aj ,,valentínky“.

Kartičky, na ktoré si zaľúbenci píšu láskyplné vyznania. Práve podobný lístok má blízko k jednej legende o svätom Valentínovi. Kňaz Valentín aj napriek zákazu cisára Claudia sobášil páry. Považoval nariadenie za porušenie Božích zákonov a snúbencov oddával tajne. Skončil za to vo väzení. Aj tam pomáhal kresťanom, posilňoval ich modlitbami a robil zázraky. Najznámejším je vrátenie zraku žalárnikovej dcére. Valentín sa svojej viery nevzdal a 14. februára roku 270 ho Rimania popravili. Podľa legendy stihol pred smrťou napísať lístok žalárnikovej dcére s vyznaním lásky. Práve to sa stalo základom valentínskej tradície.

Jedným z najpopulárnejších darčekov v deň sv. Valentína je červená ruža. Všetky darčeky, drobnosti a malé prekvapenia venované z lásky, sa počítajú. Záleží na fantázii. A my ženy prekvapenia milujeme. 🙂

Existujú aj valentínske povery:

Ak vás prebudia na sv. Valentína bozkom, budete mať šťastie.
Ak sa vám pri písaní ,,valentínky“ chveje ruka, znamená to, že osoba, ktorej ju píšete, k vám tiež prechováva isté city.
Ak na sv. Valentína uvidíte veveričku, váš budúci partner, či partnerka bude držgroš.
Ak si na sv. Valentína obviažete okolo členka modrú stuhu, na konci dňa dostanete bozk.

História sviatku Valentína ostáva možno opradená rúškom tajomstva. My však vieme, že február sa považuje za mesiac romantiky. Hovorí sa, že pravá láska je vtedy, ak má jeden druhého rád takého, aký je. Ak je pre nás ten druhý jedinečným darom v celom vesmíre.

,,Stretávajme sa vždy s úsmevom, lebo úsmev je začiatok lásky.” Matka Tereza

Krásny deň plný lásky.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Moje detské valentínky

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.