Robiť to, čo nás skutočne baví

Rozhodnúť sa, čo ďalej po ukončení strednej školy je pre každého študenta veľmi ťažké. Veľa mladých ľudí zrazu zistí, že škola, ktorú si vybrali a ktorú študovali nepriniesla pre nich to čo očakávali. Mnoho mladých vyštuduje odbor v ktorom napokon vôbec nepracuje…

Nečudujem sa. Presne si pamätám, že keď ja som bola v ôsmom ročníku, nemala som predstavu o tom, čo ďalej. V štrnástich som tvrdila, že ja ešte nie som pripravená vybrať si smer, čím chcem byť, čo chcem študovať, robiť. A tak som dobrovoľne išla do deviateho ročníka s tým, že snáď o rok už budem vyzretejšia. Ale márne! Zopakovalo sa to, čo rok predtým a ja som nevedela čím chcem byť, čím sa chcem neskôr živiť. A tak nastúpila alternatívna možnosť. Pôjdem do školy, ktorá je od môjho bydliska najbližšie…

Aj tak bolo. V druhom ročníku nastúpilo účtovníctvo a ja som zrazu presne vedela čo raz budem robiť, čo raz ma bude napĺňať. Samozrejme, že popri štúdiu to bolo kadejaké. Raz hore a raz dole. Raz so mnou lomcovala puberta a vtedy som sama nevedela čo od života chcem a raz bol môj smer úplne jasný. Chcela som pracovať v banke, byť v priamom kontakte s ľuďmi, ale neopustiť líniu účtovníctva, pretože účtovníctvo ma od začiatku nadchýnalo. Malo neskutočne veľa možností, neustále sa menilo…

Škola doštudovaná a ja zrazu na prahu dospelosti premýšľam čo ďalej… Kde sa podejem? Čo budem robiť? A keď to robiť budem, bude to to čo chcem robiť až do dôchodku?

Otázok bolo milión, odpoveď žiadna. A tak som začala svoju púť hľadania sama seba. Po neprijatí na vysokú školu som nastúpila do prvej banky. Práca zaujímavá, práca s ľuďmi, výborný kolektív. Všetko bolo super! Ako prvé zamestnanie – neskutočné prínosy do môjho „dospelého“ života.  Žiaľ banka skrachovala a ja som sa nejako plynulo presunula do ďalšej a zotrvala.

Keďže môj otec mal firmu stále som sa krútila aj okolo účtovníctva. Neskôr začal podnikať manžel a ja som mu spracovala účtovníctvo. Roky, ktoré som bola na materskej nás živil môj manžel. Po pravde necítila som sa v úlohe finančne závislej manželky dobre. Mala som pocit, že som pre rodinu finančne nepotrebná. Sloboda tohto povolania – samozrejme keď ste na voľnej nohe a nie zamestnaná ma tak fascinovala, že rovno po prvej materskej som premýšľala nad tým, ako sa týmto povolaním uživiť. Počas rokov strávených s deťmi som sa neustále vzdelávala, pracovala na dohodu ako účtovníčka. Ale po nástupe syna do škôlky prišiel ten správny čas- byť konečne finančne slobodná. Krôčik po krôčiku som sa blížila k tomu otvoriť si vlastnú firmu. Aj sa tak stalo. Konečne som začala prispievať do rodinného rozpočtu aj ja. Čo si zarobím, to mám. Môžem rozhodovať o svojom pracovnom programe sama. Rozhodovať sa kedy čo urobím, samozrejme so spĺňaním všetkých dôležitých termínov ?

Netvrdím, že to vždy bolo ľahké a všetko malo hladký priebeh. Ale veľmi ma baví pracovať a moja práca ma napĺňa. Viem mnohí z Vás si povedia „To to ťa baví?“ Ale ÁNO baví. Moja práca nie je len o účtovaní, je aj o tvorení. Pracujem na získavaní rôznych grantov, projektov a eurofondov. Pracujem s rôznymi inými inštitúciami, robím stále niečo nové. Neustále sa vzdelávam, chodím na rekvalifikačné kurzy, pretože zákony sa menia a ja potrebujem vždy tie najnovšie informácie, aby som mohla kvalifikovane robiť to, čo robím. A som SPOKOJNÁ.

A ak si myslíte, že neboli časy kedy som to chcela zabaliť, tak sa mýlite. Aj také prišlo. Veľakrát som plakala nad hŕbou papierov.  Vtedy ma podržali kamarátky- účtovníčky za čo som im vďačná. Takže stále som tu a stále ma táto práca baví.

Práve teraz je presne vo veku rozhodovania o svojej budúcnosti moja dcéra. A podporím ju v každom jej rozhodnutí ísť na školu, ktorú si sama vybrala. Na každú jej poviem svoj  názor, aby mala čím viac informácií, ale konečný výber je práve na nej. Nech robí čo robí, ale nech je v tom šťastná a spokojná. A pokiaľ sa rozhodne niekedy v budúcnosti robiť úplne niečo iné, než vyštuduje, bude to jej rozhodnutie a ja ju podporím.

Moje doporučenie a vlastná skúsenosť: Robte to, čo vás baví a ak ste stále nenašli odvahu pustiť sa do svojho pracovného sna, tak možno práve teraz je ten správny čas. Možno práve teraz plánujete otvoriť svoju živnosť, svoju malú firmičku…Nenechajte sa odradiť.

 

Viki

Facebook komentár
Viki Fľaková

Viki Fľaková

Vo všetkých situáciach sa snažím nachádzať to dobré. Občas je to ťažké, ale to je predsa to životné dobrodružstvo.