Zakladateľka I. ženského časopisu na Slovensku ,,DENNICA“, Terézia Vansová

book_124645_thumbTerézia Vansová, zakladateľka I. ženského časopisu na Slovensku ,,DENNICA“. Jej život nebol vôbec ľahký. Ako 18–ročná sa vydala za farára, prišla o jediného synčeka i o manžela.
Pochádzala zo šľachtického rodu Medveckých. Narodila sa spolu s bratom, dvojčaťom Jurajom ako siedme dieťa evanjelického farára 18. apríla 1857 v Zvolenskej Slatine. Pri krste dostala meno Terézia Zuzana Medvecká.
Celá jej rodina mala veľký vplyv na jej literárnu činnosť. Sestra Adela bola manželkou spisovateľa Jána Čajaka a neskôr Pavla Dobšinského. V rodine sa udržiavali priateľské vzťahy s mnohými významnými spisovateľmi a národovcami, napríklad so Sládkovičom.
Mala poskromnejšie vzdelanie, ktoré si dopĺňala z vlastného záujmu ďalej sama. Keď skončila ľudovú školu vo Zvolenskej Slatine, mala len 12 rokov. Rok na to strávila v dievčenskej škole v Banskej Bystrici , kde sa zdokonaľovala v nemčine a francúzštine. Potom v Rimavskej Sobote, kde sa naučila po maďarsky.
Na škole za ňu orodoval profesor Fábry, ktorý sa snažil presvedčiť rodičov, aby dievča nechali študovať ďalej, že je bystré. Márne, mama nedovolila. Po študovanej dcére netúžila. Terézia mamin výrok okomentovala vetou: „Musela kdesi počuť, alebo čítať o akejsi emancipovanej nestvore“. A tak bol učeniu koniec, teda tomu oficiálnemu. Cestu k informáciám a literatúre si hľadala úspešne sama.
Už od skorej mladosti objavovala krásy poézie a svoje najtajnejšie myšlienky vkladala do veršov.
Ako 18. ročná sa vydala za evanjelického farára Jána Vansu. Ale už sobáš nebol jednoduchý. Ján Vansa si túžil vziať jej sestru Milku, no tá sa vydala za iného. Vzal si teda Teréziu. Bol od nej o 11 rokov starší. Odišli spolu žiť do Spišskej Lomničky na faru. Mladučká pani farárka navštevovala rodiny, trpezlivo počúvala ich problémy a v ženách podnecovala túžbu po vzdelaní. Radila im ako viesť domácnosť, no najmä im dodávala potrebné sebavedomie.
Rok po svadbe sa narodil synček Ľudovít. Pri komplikovanom pôrode takmer prišla o život a druhé dieťa do rodiny už po problémoch pribudnúť nemohlo.
Ani zo syna sa dlho netešili. Chlapček býval často chorý a na jar 1881 zomrel. Terézia si svoj hlboký žiaľ nad jeho stratou liečila písaním. Presťahovali sa do Rimavskej Píly pri Tisovci. Po čase ochorel aj manžel. Prejavila sa uňho mánio – depresia. Stav manžela si vyžadoval neprestajnú opateru. Keď sa choroba zhoršila, Terézia musela svoje literárne aktivity odsunúť na druhú koľaj. Napriek starostlivosti v roku 1922 Ján Vansa spáchal samovraždu. Terézia Vansová zomrela o dvadsať rokov neskôr 10. októbra 1942.

Terézia Vansová a časopis ,,DENNICA“

book_124645_img2Vansovej časopis ,,DENNICA“ založený v roku 1898 bol určený ženám. Príbehy písala predovšetkým im, snažiac sa spestriť ich krátke chvíle voľna, ktorých v tej dobe nebolo veľa. A predovšetkým sa snažila ženy vzdelávať. Samozrejme, že v očiach mužov to bolo v tom čase nehorázne, a tak svoju cestu nemala ľahkú. Bola vystavená neustálej kritike. Takmer 20 rokov bola ,,DENNICA“ kritizujúcim a hundrajúcim chlapom tŕňom v oku a z nákladu 300 kusov stúpla až na 3000. A tak sa od receptov a rád ako spravovať domácnosť, vychovávať deti, cez básnické príspevky, až po mravné úvahy, mohli ženy rôzne vzdelávať.
Do ženského časopisu prispievali aj mladí básnici.
V roku 1920 – 1923 Vansová redigovala časopis ,,Slovenská žena“. Podporovala ochotnícke divadlo, rozširovala slovenskú tlač. Venovala sa aj etnografii, spolupracovala s družstvom ,,Lipa“. Bola autorka ,,Novej kuchárskej knihy“, zaslúžila sa o založenie rodinnej školy a miestneho odboru ,,Živeny“ v Banskej Bystrici.
Najznámejšie z jej tvorby
Sirota Podhradských, Paľko Šuška, Danko a Janko, Julinkin prvý bál, Nová kuchárska kniha (1914)
Úryvok z kuchárske knihy s pôvodným textom:
,,Nie jedna z milých čitateliek „Dennice“ nájde v knižke tejto svoj predpis:
Staršie hospodyňky slovenské arci nepotrebujú toho, ale tie mladé, ktoré ešte nestačily nadobudnúť si zkúseností, nájdu odpoveď na vážnu otázku: čo budem variť? Ťažko je učiť sa na vlastnej škode, a preto: učte sa zo zkúseností starších. Zachovajte si, že kuchyňa je pre udržanie ľudského zdravia omnoho dôležitejšia než apatéka. A že poriadna kuchyňa je známkou dokonalej domácnosti!“
(V Banskej Bystrici, v januári 1914, Terézia Vansová)

Vaša Iwka

Zdroj:/http://www.osobnosti.sk/osobnost/terezia-vansova-1251
http://zlatyfond.sme.sk/dielo/1396/Vansova_Recepty-prastarej-matere-Nova-kucharska-kniha/1
Foto:/ http://www.paseka.sk/index.php?&s_text=Vansov%E1%20Ter%E9zia%20red.&book=124645&pg=&page=katalog

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.