Zmena zimného času

Zmena zimného času, 26.marca 2017

Ani sme sa nenazdali a je tu jar. A od nej je už len krôčik k letu. Avšak najskôr si vychutnajme všetko, čo nám pripraví jar, jedno z najkrajších ročných období.

Začiatok jari prináša aj toľko polemizovanú zmenu času. Niekto sa s ňou vyrovnáva úplne bez problémov, inému robí ťažkosti. Čím je človek starší, tým ťažšie si na zmenu času zvyká. Sú ľudia, ktorým zmena spôsobuje nižšiu sústredenosť, nervozitu, stres a únavu. Posun hodinových ručičiek je nepochybne negatívny zásah do bioenergetických procesov v tele človeka.

A čo robiť, aby sme zmenu zvládali lepšie?

Dostatočne oddychovať, fyzicky aj psychicky. Pohybovať sa na čerstvom vzduchu, venovať sa primeraným športovým aktivitám. To všetko nám zlepší náladu a dobije nás pozitívnou energiou. Je vhodné konzumovať ľahšie jedlá, ktoré nás nezaťažia. S príchodom jari už mnohí z nás svoj jedálniček odľahčili od ťažkej ,,zimnej“ stravy, hlavne ženy so štýlom.. ?

 

Ak chcete vyskúšať niečo nové, skúste ľahučký večerný šalát od Emanuela Ridiho:

Potrebujeme:
artičoky, červenú čakanku, zelená špargľa, rukolu, citrón, petržlen, parmezán, olej extra virgin, soľ

Postup:
Artičoky očistíme, odstránime vrchné listy a vnútorné chĺpky. Namočíme ich do vody s petržlenom, aby nesčerneli. Na prúžky nakrájame čakanku a artičoky. Všetko zľahka zmiešame s rukolou, ochutíme olivovým olejom, štipkou soli, citrónovou šťavou a hoblinkami parmezánu.

Z histórie:

Na Slovensku sa zmeny času začali realizovať počas prvej svetovej vojny. Po dvoch rokoch zmenu času zrušili a vrátili sa k nej cez druhú svetovú vojnu, opäť s niekoľkoročnou prestávkou. Posledná aktivácia nastala v roku 1979 a trvá dodnes. Zmena času má priaznivcov, ale i odporcov.

Najpresnejší čas na svete:

Greenwich v juhovýchodnom Londýne je,,centrálou” odkiaľ sa určujú ostatné časové pásma vo svete. Je tu určený nultý poludník a predstavuje základné časové pásmo, podľa ktorého sa vypočítavajú časové údaje po celom svete. Jedine v Greenwichi môžete stáť naraz jednou nohou na východnej a druhou na západnej pologuli. Deliacou hranicou je mosadzný pásik na zemi, ktorý pomyselne rozdeľuje svet na západ a východ.

Nezabudnite:

Nedeľa, 26. marca 2017, sa mení čas z 2:00 na 3:00 hod. 🙂

 

Vaša Iwka

 

Zdroj:/http://www.sitalemvkuchyni.cz/recept/vecerni-salat
http://server.sk/zaujimavosti/interesante/zaujimavosti-o-zmene-casu-a-ako-na-nas-vplyva/

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.