Božena Němcová žila v ponižujúcej chudobe a často aj o hlade

Božena Němcová, rod. Barbora Panklová

Najslávnejšia ženská autorka 19. storočia, veľká osobnosť, spisovateľka, ktorá predbehla svoju dobu. Obdivuhodná žena, čo oslňovala nielen svojou povestnou fyzickou krásou, duševnou harmóniou, ale aj svojím intelektom a pokrokovými názormi.

Žena nesmierne citlivej duše, ktorej život nebol vôbec ľahký. Jej pôvod je záhadou, opradený rúškom tajomstva.
Božena Němcová sa narodila sa 4. februára 1820 vo Viedni, ako Barbora Novotná Panklová. Matka bola slúžka a otec panský kočiš Johann Pankel. Vzali sa, keď mala Barbora pol roka. Pravý otec však nie je známy a dokonca sa vedú dilemy, že obaja rodičia boli adoptívni. Krása a nadanie Boženy Němcovej – Barbory Panklovej, viedli k dohadom, že zrejme pochádza zo šľachtického pôvodu. No nebolo to však zatiaľ preukázané.

Pre mladé dievča sa rodičia rozhodli nájsť vhodného manžela 

A tak sa Barbora Panklová vydala v sedemnástich rokoch za vysokého úradníka finančnej stráže, Jozefa Němca. O 15 rokov starší manžel bol síce od nej duševne a povahovo vzdialený, ale bol človekom, čo ju priviedol k národnému uvedomeniu.

Aj keď jej materským jazykom bola nemčina, k literárnemu vyjadrovaniu si zvolila češtinu. Tú usilovne študovala a nakoniec aj bezchybne ovládala.
V svojej tvorbe dokázala neobyčajne zúročiť vzdelanie, a tiež cestovanie s rodinou, nakoľko sa často sťahovali. Manžel, finančný komisár bol totiž často prevelený na rôzne miesta.

Porodila troch synov a jednu dcéru. Ale ich manželstvo šťastné nebolo. Po čase sa presťahovali do Prahy, kde jej muža povýšili.

,,Keby som mala voliť, teda by som si priala narodiť sa znova, asi za dvesto rokov, alebo ešte neskôr, lebo neviem, ak bude dovtedy taký svet, v akom by som ja chcela žiť s rozkošou.” (Božena Němcová, 17. decembra 1851)

V manželstve sa naďalej prehlbovala kríza a rozdielnosť pováh, tiež predstáv o budúcnosti.

Žili v nezhodách 

Manžel, štátny úradník sa nestotožňoval s romantickými predstavami svojej ženy, a nebol ani naklonený jej spisovateľskému oddávaniu. Najradšej by mal doma obyčajnú ženu, gazdinku.
Keď bol neskôr obvinený zo sprisahania proti štátu a preložený do Uhorska, Božena Němcová sa so svojimi štyrmi deťmi presťahovala do Prahy. Živila sa praním, upratovaním a príležitostným písaním. Často žila na dlh.

Božene Němcovej sa v láske nedarilo. V jej živote sa objavilo zopár mužov, do ktorých sa zaľúbila. Katolícky kňaz Klácel, doktor Helcelet, či doktor Lambl, ktorý liečil jej syna Hynka na tuberkulózu. Vtedy však jej muž urobil poriadnu scénu a ona všetko ukončila.

V roku 1854 sa Němcová znovu zamilovala, do mladého študenta. Jeho rodičia ale tomuto vzťahu nepriali a poslali mladíka do Poľska, aby na ňu zabudol. Medzitým manžela z funkcie prepustili, vrátil sa a dostal miesto obyčajného účtovníka. Chýbali im peniaze, preto sa hádali, zároveň udobrovali, a tak to išlo dookola. Božena musela často utekať z domu pred násilníckym manželom. Nakoniec sa k nemu už odmietla vrátiť.
Němec podal žiadosť o rozvod.

Vtedy si začala pripravovať vydania svojich spisov.

Božena Němcová prežila mnoho rokov svojho života v ponižujúcej chudobe a často aj o hlade

Hlavne na sklonku svojho života.

Keď jej v roku 1852 zomrel v náručí syn Hynek na tuberkulózu, bola na dne. Vkladala doňho veľké nádeje. Mal veľký maliarsky talent a patril k najlepším žiakom. V tom čase bola sama sužovaná ťažkou chorobou, rakovinou ženských orgánov. Trpela silným krvácaním a k tomu všetkému bola závislá na milodaroch od priateľov.
Ešte v ten rok sa pustila do písania jej najznámejšieho diela ,,Babička“. Bolo to v čase, keď ju už nebavil život.

Pri písaní sa utiekala k milej babičke a v duchu túžila byť opäť mladým dievčaťom. Snažila sa zabudnúť na reálne strasti života, na okolitý svet.

Zomrela 21. januára 1862 v Prahe, ako štyridsaťdva ročná. Jej sláva prišla až po jej smrti. Božena Němcová, česká spisovateľka, ktorej diela tvoria poviedky a prózy z vidieckeho prostredia, sa stala známa predovšetkým prózou ,,Babička“. Táto najčítanejšia česká kniha bola preložená do ďalších 21 jazykov. Patrila medzi povinné školské čítanie aj u nás. Božena Němcová pobudla i na Slovensku a bola to práve ona, ktorá v knihe ,,Slovenské rozprávky a povesti“ zachytila najznámejšie slovenské rozprávky ako Valibuk, Mahuliena krásna panna, Slncový kôň a iné.

No asi k jej najznámejším rozprávkam patria: Princ Bajaja, Pyšná princezná, Sedmoro krkavcov, O princeznej so zlatou hviezdou na čele, O dvanástich mesiačikoch, či Soľ nad zlato a mnohé iné.

 

Vaša Iwka

Prečítajte si tiež: Osudová láska Napoleona, Maria Walewska

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BEena_N%C4%9Bmcov%C3%A1

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.