Pre Mareka

Píšem Ti, aj keď viem, že si môj list neprečítaš, pretože ženský magazín nie je Tvoja šálka kakaa. Okrem toho si vo veku, keď vlastne nič „babské“ nemusíš a Tvoja kopa farebných tričiek v našej spoločnej skrini sa zmenšila na uniformnú kôpku v tmavých cool odtieňoch.

Spomínam si na Tvoj prvý rok. Nerozprával si a nevedel si chodiť, takže všetko, čoho si sa túžil dotknúť, ovoňať, ochutnať, som nejakým zázračným spôsobom musela vedieť načítať dopredu, aby som Ti to mohla s láskou potom dopriať. Pamätám si na to veľmi presne, na všetky tie vnemy a pocity zo seba samej, ktoré som nepoznala, kým si neprišiel Ty. Stávala som sa niekým iným, deň za dňom som v sebe nachádzala veci, ktoré tam predtým neboli a tie veci sa mi páčili. V tom čase som Ti v duchu začala hovoriť Môj malý guru.

Potom si začal chodiť a rozprávať, bol si všade a bolo Ťa veľa. Opakoval si všetko, čo si počul a robil si všetko, čo si okolo seba videl. V tom čase som sa začala na Teba hnevať. Bola som prekvapená a zmätená, pretože na jednej strane som Ťa stále rovnako ľúbila, a pritom si ma občas dokázal vytočiť do nepríčetnosti. Nerozumela som. Nerozumela som Tebe, a nerozumela som ani sebe.

Toto trvalo dlho. No niekedy nám vedelo byť spolu tak krásne a vtedy som sa začala v duchu pýtať, čím to je.  Čo sa to deje, že Ťa zrazu vnímam inými očami ako pred chvíľou a prečo to, čo bolo včera tak podstatné a zároveň neodpustiteľné, je dnes úplne bez významu.

Dnes som Ti vďačná, že si ma svojím správaním donútil začať klásť otázky. Sebe, a neskôr aj Tebe. Naučil si ma pýtať sa Ťa na Teba skôr, než si Ťa domyslím. Nie, nie si podľa mojich predstáv a je to tak dobre. To, čo ma na Tebe vedelo nahnevať, boli moje vlastné nedokonalosti, ktoré si iba napodobňoval. A to krásne, nové, čo ma vedelo vždy priviesť do úžasu… To si priniesol Ty.

Už Ti v duchu Môj malý guru nehovorím. Ešte pár centimetrov a malá budem pri Tebe ja. No práve pre tých pár centimetrov Ťa ešte môžem volať Mojím malým mužom. Ešte chvíľu… kým sa nestaneš veľkým mužom vlastnej ženy.

 

Nel

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.