Keď niekomu chýba pokora, začnú sa diať veľké veci

Iste ste už počuli napríklad o tom, že si zväčša vyberáme rovnakých partnerov. A tak Peter je v mnohom veľmi podobný ako bol Jano. Možno to poznáte z osobnej skúsenosti. Alebo tak ako ja, to dokážete vypozorovať zo vzťahov, ktoré majú ľudia okolo vás. Keď si vaša kamoška stále nachádza chlapov, ktorí sú „stratené existencie“ a vám je už od začiatku jasné, že nakoniec jej aj tak ostanú len oči pre plač. Ako vždy doteraz.

Kamarátka si bude neustále nachádzať tie stratené existencie a nepomôžete jej ani vy, ani nikto iný. Pomôcť si môže jedine ona sama, tým, že to začne vidieť a bude to chcieť zmeniť. Pretože stratiť mladosť a najlepšie roky svojho života s naničhodníkmi, to asi nie je zrovna najlepšia životná vyhliadka. Na druhej strane, proti gustu …

Čo tým chcem povedať, je to, že situácie a ľudia sa nám častokrát v živote opakujú. Vidno to najmä na tých, ktoré nás nejakým spôsobom iritujú. Kolegyňa v práci vám pije krv a neznášate ju – poriadne ani neviete prečo. Ak ju preradia na iné oddelenie, je to takmer istota, že nová kolegyňa, ktorá príde namiesto nej, vám bude piť krv tiež. A možno dvojnásobne!

A nakoniec sa dostávame k meritu veci.

Pokora. Jedna zo siedmich cností a zároveň opak pýchy, ktorá patrí k siedmim hlavným hriechom. To, čo si každý pod pokorou predstavujeme, môže byť skutočne rôznorodé. Na čom sa hádam väčšina zhodneme, že je to niečo skutočne pozitívne, niečo, čo prispieva k tomu, aby bol svet lepší. Aby ľudia ľuďmi boli.
Sú takí, ktorým chýba pokora. A tiež sú ľudia, ktorým pokora v určitom období života chýbala, pretože sa cítili mocní, veľkí, zdraví, silní, neprekonateľní … Pokora im dnes nechýba, pretože sa začali diať veľké veci – život im pripravil také situácie a prekážky, že pochopili. Pokoru vnímam ako uvedomenie si, akí maličkí sme všetci voči tomuto svetu a životu. Že sme tu nakrátko, že neexistuje človek, ktorý je viac a človek, ktorý je menej. Úcta k prírode, zvieratám, k druhým, k sebe samej.

Verím v rovnováhu a tiež v to, že ak to niekto bude potrebovať, život ho pokore skôr či neskôr naučí.

Podobne, ako sa tej kamoške opakujú stále tie isté vzťahy, ktoré majú rovnaký začiatok a koniec. Budú sa opakovať až dovtedy, kým to nepochopí. Rovnako tak verím, že je to aj s absenciou pokory – ak ste na ňu zabudli a zo života ju vypustili, príde a znovu sa objaví. Tým, že sa začnú diať veľké veci.

Lu

Prečítajte si tiež: Jedna múdra žena mi vysvetlila, ako funguje osud

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.