Nemecká cisárovná Viktoria (1840-1901), bola cisárovnou len 99 dní

Nemecká cisárovná Viktoria (1840-1901)

Ako len môžem tejto dievčine za všetko poďakovať…

Lístok s týmito krásnymi slovami, ktoré pre ňu napísal jej milovaný muž, nosila cisárovná Viktoria pri sebe neustále, až do konca svojich dní…
Po boku toho muža prežila jednu z najkrajších kráľovských romancí 19. storočia. Keď ju milovaný muž opustil, život pre ňu stratil zmysel…

Matka ju nazýva “dieťa”, je sklamaná, mal sa narodiť syn

Narodila sa po 12 hodinovom ťažkom pôrode ako „čosi“, čo manželstvo prináša. Pre svoju matku bola len akýsi výsledok snaženia sa o pokračovateľa rodu. Matka Viktoria bola nespokojná s tým, že sa nenarodil syn a tak ju odmietala kojiť a tráviť s ňou čas.
Malú Viktoriu nazývala „dieťa“ a na jej kúpanie sa prišla pozrieť prvýkrát až keď mala Viktoria 6 týždňov.

Nadané dieťa, otcov miláčik

Otec malej Viktorie princ Albert bol svojou dcérou nadšený, často si ju brával do náručia a tancoval s ňou po komnatách. Viky, ako ju s láskou volal, sa stala jeho miláčikom a ako sa neskôr ukázalo, zdedila jeho intelekt a spôsob, akým myslel.

Malá princezná mala 5 rokov, keď vedela čítať, písať a hovoriť tromi jazykmi. Keď mala 14 rokov, sedávala v otcovej pracovni a pomáhala mu. Medzi otcom a dcérou sa vytvorilo silné puto a toto jej otváralo dvere, ktoré pre ostatných súrodencov ostali navždy zatvorené.

Princezná Viky bola malá baculka s hlasným smiechom, ktorá pri stolovaní hltala jedlo a chodila ako kačka, kolísala sa z boka na bok. Aj za to ju matka často kritizovala. Vzťah s matkou nebol dobrý, urovnal sa, až keď sa Viky vydala.

Vášnivá láska, kráľovská romanca

Jej nastávajúci bol pruský princ Fridrich, ktorý do Londýna prišiel na medzinárodnú výstavu noviniek zo sveta poľnohospodárstva, kultúry a priemyslu. Vysoký urastený princ bol fascinovaný mocou a veľkosťou britského impéria, a očarený malou buclatou princeznou Viky, do ktorej sa zahľadel.

Z dvoch mladých ľudí sa stali milenci, ktorí si sľúbili vernosť. Ich začínajúca vrelá láska, bola násilne prerušená vplyvom politickej situácie, sporov európskych mocností, kde pruský kráľ nechcel podporiť Britániu v boji proti Rusku.

Uplynuli štyri roky, čo sa milenci nestretli, ale ich city boli i naďalej plné lásky. Po prvom stretnutí po rokoch, sa princezná tajne zasnúbila s pruským princom, nemala vtedy ešte šestnásť rokov. Oficiálne zasnúbenie sa konalo až po ukončení krymskej vojny.

Honosná svadba, narodenie telesne postihnutého syna

Láska dvoch mladých ľudí a ich honosná svadba korunovali politickú alianciu Británie a Pruska. Viky nasledovala svojho manžela do Berlína, kde prežívala veľkú radosť z toho, že pod srdcom nosí dieťa. Od prvej chvíle bola presvedčená, že sa narodí syn. Náročný pôrod trval niekoľko hodín, narodil sa syn, ktorý nejavil známky života. Po jeho oživení zistili, že je telesne postihnutý. Princ mal ochrnutú ľavú ruku, povisnuté ramená a ochabnuté svalstvo. Pruský kráľovský dvor dával Viky pocítiť, že na vine je ona. Syn nedostával materinskú lásku, matka si k nemu nenašla cestu, vnímala ho ako veľké sklamanie. V priebehu trinástich rokov porodila osem detí. Vzťah plný lásky si vytvorila k trom najmladším dcéram.

Len 99 dní bola cisárovnou

V roku 1861 zomrel kráľ Fridrich Vilém IV. a pruským následníckym párom sa stali Viky s manželom. Koniec tohto roku priniesol aj veľkú bolesť v podobe smrti milovaného otca, princa Alberta. Stratou otca akoby odišlo kus aj z Viky. V tom čase prebiehal v Prusku mocenský zápas, snahy korunného páru ukončil Otto von Bismarck, autoritatívny a konzervatívny kancelár. Zlé časy aj v súvislosti ich znemožnenej realizácie v politickom živote, priniesli korunnému páru depresie, najmä Fridrichovi.

Osobné tragédie pokračovali a Viky prišla o dvoch synov, dvojročného Sigmunda a jedenásťročného Waldemara. Nasledovali ťažké neurotické stavy.

Manžel Fridrich sa stiahol z verejného života, situáciu mu skomplikovala jeho choroba, ktorú lekári odporučili riešiť odstránením hlasivky, pretože mali podozrenie na nádor. Viky tento zákrok odmietla, čo neskôr oľutovala. Nádor bol potvrdený, ale operáciu už nebolo možné vykonať.

V roku 1888 zomrel nemecký cisár Vilém I., Fridrich nastúpil na jeho miesto a Viky sa stala nemeckou cisárovnou. Fridrichov zdravotný stav sa zhoršil natoľko, že po niekoľkých mesiacoch zomrel. Viky bola cisárovnou len 99 dní, po smrti svojho manžela Fridricha prišla o všetko, bez manžela už neznamenala nič.

V najťažších chvíľach pomýšľala na dobrovoľné ukončenie života. Začala sa zaoberať charitou, založila vyššiu školu pre vzdelávanie dievčat.

V roku 1901 Viky zomiera na rakovinu. Jej odchodom z tohto sveta sa uzavrel smutný a tragický osud ženy, ktorý mal byť vo svete európskej aristokracie naplneným osudom cisárovnej, ktorá mala meniť dejiny.

 

Redakcia Ženy so štýlom

 

Prečítajte si tiež: Princezná Gizela Bavorská (1856-1932), dcéra Sissi (Alžbety Bavorskej)

 

RODAN, K. 2016. Ženy s korunou. Praha: NAŠE VOJSKO, 2016. s.237. ISBN 978-80-206-1606-7.

Facebook komentár