10 dôvodov, prečo sú ľudia, ktorí čítajú úspešnejší

Od malička nás učia, že čítať tak veľa, ako sa len dá, je cesta k úspechu.
Predstavte si najmúdrejšieho, najtvrdšie pracujúceho človeka, ktorého poznáte.
Je celkom možné, že si ho predstavujete v knižnici, čítajúceho celé hodiny. Aj keď byť aktívnym čitateľom vám nezaručí úspech, úspešní ľudia sú väčšinou vášniví čitatelia a všetci majú nasledovné veci, vymenované v tomto zozname, spoločné.

1. Vedia sa sústrediť

ZSS_kniznicaÚspešní ľudia sa vedia dobre sústrediť na dlhšiu dobu. Každý, kto prečítal dlhú a nie ľahkú knihu vám povie, že to nie je rýchly proces. Tiež to nie je jeden nepretržitý proces. Čitatelia si samozrejme robia prestávky, ale vášnivý čitateľ nedokáže odložiť knihu na viac ako deň od momentu, keď ju začne čítať. Úspešní ľudia rovnako pristupujú k svojim úlohám.

2. Zadávajú si ciele

Pri čítaní si väčšinou zadávame ciele. Či už je to počet strán za určitý čas pred tým, ako urobíme niečo iné, alebo neprestať čítať pred tým, než sa v našej mysli určitý koncept nevykryštalizuje. Čokoľvek je váš cieľ, pri čítaní sa vždy o niečo pokúšame. Úspešní ľudia si stanovujú ciele na všetko a neprestanú pracovať, pokiaľ tieto ciele nedosiahnu.

3. Múdro narábajú so svojim časom

ZSS_citanie_casMajú iba 20 minút pred tým, než musia niekde byť, ale namiesto toho, aby tento čas videli ako “len 20 minút, to nie je dostatočný čas na nič”, využívajú tento čas na čítanie. Pre takýchto ľudí je čas neuveriteľne cenný a každý okamih využívajú na to, aby sa naučili niečo nové alebo dosiahli sebou daný cieľ. Čitatelia si uvedomujú, že len 5 stratených minút denne je viac ako 24 hodín ročne, ktoré mohli stráviť čítaním.

4. Majú perspektívu

Úspešní ľudia sú schopní vidieť problém z každého uhla, pretože čítali rôznorodú literatúru s rôznymi perspektívami. Byť vášnivým čitateľom je pre vás príležitosť vcítiť sa do kože niekoho iného, aj keď len na chvíľu. Ale aj keď táto chvíľa prejde, pocit z tohto zážitku si zo sebou budete niesť navždy.

5. Uvažujú

Čitatelia nielen získavajú prostredníctvom čítania nové perspektívy, ale zároveň aj premýšľajú o tom, čo prečítali. Perspektíva im umožňuje pozrieť sa na veci inak, ale uvažovanie o veci im umožní nájsť spôsob, ako aplikovať túto novonadobudnutú perspektívu. Úspešní ľudia nevnímajú čítanie ako jednoduchý akt, práve naopak, uvedomujú si, aký má čítanie vplyv a ako dokáže zmeniť život.

6. Majú úžasné komunikačné schopnosti

ZSS_recnikAsi nie je prekvapením, že najlepší rečníci v histórii boli nadšení čitatelia. Tí, ktorí majú úspech, čerpajú inšpiráciu od svojich idolov a túto inšpiráciu používajú tak, aby im pomohla v dosiahnutí ich cieľov. Všetci velikáni histórie sa stali vynikajúcimi rečníkmi tak, že študovali slová tých, ktorý im predchádzali.

7. Lepšie si pamätajú

Tí, ktorí čítajú si uvedomujú, akú silu má náš mozog. Dokáže obsiahnuť skoro neobmedzené množstvo informácii. Čím viac čítate a učíte sa, tým je pre vás ľahšie zapamätať si nové informácie. Nepretržitým učením obsiahnete veľké množstvo informácií a rozšírite si pamäť bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili.

8. Udržujú sa v kondičke

Dobrí čitatelia vidia mozog ako sval, ktorý musí byť precvičovaný. Presne tak, ako keď idete do fitka a precvičujete, aby ste boli v čo najlepšej forme. Čítanie udržuje vašu myseľ ostrú a schopnú udržať si nadobudnuté vedomosti. Precvičujte svoju myseľ denne čítaním, ale aj formou rôznych hádaniek či krížoviek. Vytvorte si takéto prekážky na prekonanie. Zlepšíte si tak schopnosť vašej mysle vyriešiť čoraz väčšie problémy.

9. Sú vzdelaní a informovaní

Úspešní ľudia sa dostali až na vrchol, pretože svoj čas strávili učením sa. Keď čítajú knihu, nerobia to iba preto, aby ju dočítali, ale preto, aby si z nej niečo odniesli. Čítanie učebníc pre nich nikdy nebolo len domácou úlohou, ale spôsobom, ako sa naučiť niečo nové. Dokonca aj pri čítaní románov sa naučia vždy niečo nové, z čoho môžu neskôr čerpať.

10. Čítanie je pre nich relax

Aj tí najlepší z najlepších občas potrebujú vypnúť. Ale to neznamená, že si “vypnú” mozog úplne. Na obyčajnom časopise či komikse nikdy nie je nič zlé. Čítanie čohokoľvek je vždy užitočnejšie ako pozeranie televízie alebo piatkového večera v bare. A neexistuje lepší spôsob, ako sa zrelaxovať, ako s dobrou knihou v ruke.

Zdroj: http://www.lifehack.org/articles/communication/10-reasons-people-read-lot-likely-successful.html

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.