12 dokumentárnych filmov o ženách a pre ženy

mesiac v nasMesiac v nás

S nadhľadom, humorom aj s iróniou popísaná menštruačná problematika. Dokument je krásne spojený s pohľadom na iné kultúry a zvyklosti ďaleko za našimi hranicami.

Pre mňa prelomové dielo slovenského dokumentu, ktoré sa nebojí pomenúvať tabuizované témy s ľahkosťou a šarmom.

 

 

 

zkazakrasouZkáza krásou

Krása je jej prekliatím aj darom. Jedna z najznámejších žien v našej histórii Lída Baarová, v ktorej sa spája malosť aj veľkosť pevne zakorenená v našej spoločnosti.

Jej život odkrýva tak jasne povahové črty Čechov aj Slovákov, že sa stáva ešte kultovejšou osobou ku sklonku života, ako bola možno na vrchole kariéry.

 

 

 

 

olgaOlga

Aká je civilná stránka ženy, ktorú poznáme ako manželku prvého “ponovembrového” prezidenta? Citlivá sonda do života osobitej a výnimočnej ženy, ktorá často žila v tieni svojho muža.

Cez svedectvá jej blízkych a priateľov sa môžeme ponoriť nielen do prierezu jej života, ale aj duchu doby, v ktorej žila.

 

 

DioretmoiDior et moi
Slovenský názov: Dior a ja

Pohľad do zákulisia jedného z najznámejších módnych domov Christian Dior. Máme možnosť vidieť každodennú realitu v tomto priemysle, ale aj zamyslenia nad históriou a filozofiou produkčného sveta módy.

 

large_1LSVUy2btKyJ1EskIKLNglJsUZQFinding Vivian Maier
Slovenský názov: Hľadanie Vivian Maier

Vivian Maier je fotografkou, ktorá fotila New York a Chicago od roku 1950 do roku 2009, kedy umiera. Žiadnu z týchto 100 tisíc fotografií ale nikomu neukázala až do doby, kedy sa jej fotografie našli v zaprášených krabiciach. Je to neuveriteľný príbeh ženy, ktorej vnútorný svet môže byť záhadou a na druhej strane úžasnou výpoveďou cez jej hlboké a nádherné fotografie.

 

PRVA-Hana-Gregorova-foto-Tatjana-SiskovaCyklus Prvá

Asi najsilnejšie nakoniec. Cyklus dokumentárnych filmov, ktorý je silným unikátom niekoľkých filmov v našej dokumentaristickej tvorbe.

Séria dokumentov o veľkých ženách z našej histórie, ktoré ostali takmer neviditeľné a majú za sebou isté dôležité prvenstvo.

Takto vyzerájú titulky k celému cyklu:

 

Magda Husáková Lokvencová
Manželka Gustáva Husáka, ktorá sa ale ako prvá žena zapísala do dejín ako divadelná režisérka. Takisto prvá spolupracovala so ženskou scénografkou a vyskúšala si tiež televíznu réžiu.

Irena Blühová
Významná slovenská fotografka, ktorá má na konte viacero prvenstiev. Prvá členka mestskej rady, prvý kníhkupec, prvá slovenská študentka legendárneho avantgardného nemeckého Bauhuasu.

 

Hana Gregorová
Prvá slovenská významná feministka, verejná obhajkyňa rovnosti žien.

 

Beatrix “Trixi” Čelková

Prvá slovenská “Mata Hari”.

 

Zora Jesenská
Neter Jána Jesenského. Prekladateľka a literárna kritička.

 

Ľudmila Šapošníková
Prvá slovenská žena v lietadle, ktoré aj sama riadi.

Soňa Kavačevičová
Prvá slovenská etnografka s prvým celoplošným etnologickým výskumom.

 

ANKETA - 12 dokumentárnych filmov

Mohlo by Vás tiež zaujímať:

 

 

 

Facebook komentár
Viktória Madalová

Viktória Madalová

Žena so štýlom a hĺbavým pozorovaním života

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.