Prvou, najväčšou a jedinou láskou Márie Terézie bol František Štefan.
V minulosti sa manželstvá aristokratov uzatvárali skôr z politických dôvodov ako z lásky. To ale neplatilo v prípade týchto dvoch mladých ľudí. Im bol osud naklonený.
Mária Terézia nebola vychovávaná ako budúca panovníčka
Mária Terézia bola najvýznamnejšou ženou habsburskej dynastie, osvietenou panovníčkou, úspešnou političkou, vojvodkyňou, reformátorkou. Narodila sa ako dcéra cisára Karla VI. 13.mája 1717. Vôbec ju nevychovávali ako budúcu panovníčku. Očakávalo sa, že sa ešte narodí následník trónu, ktorý ale cisárovi dožičený nebol.
Keď sa začalo uvažovať o vydaji Márie Terézie, bol pre ňu dohodnutý princ Leopold Clemens Lotrinský. Avšak postihlo ho to, čo mnoho vtedajších nešťastníkov, kiahne. Chorobe podľahol a na jeho miesto postúpil mladší, vtedy 15- ročný brat František. Bol vyslaný do Viedne na výchovu dvorského vzdelania, ako budúci možný manžel Márie Terézie. Ešte predtým sa zúčastnil korunovácie Karola VI. na českého kráľa v Prahe, kde sa mal zapáčiť cisárovi a získať si jeho priazeň. Svoju úlohu splnil veľkolepo. Karol VI. si vtedy do denníka napísal, že princ František je milý, veselý, vie sa správať, hovorí nemecky a u ľudí je obľúbený a obdivovaný. S mladíkom neskôr trávil veľa času na poľovačkách.
Mária Terézia sa zaľúbila do charizmatického princa
Mladučká Mária Terézia medzičasom vyspela do krásy. Vyrástlo z nej milé, dobrosrdečné a zodpovedné dievča. Je možné, že už v útlej mladosti sa do charizmatického princa zaľúbila. A ani ona nebola Františkovi ľahostajná. Oboch zasiahol cit, ktorý si uchovali hlboko v srdci. Na istý čas sa síce rozdelili, lebo František odišiel na cesty po Európe. Ale osud ich opäť spojil a doprial im naplnenie lásky.
Vytúžená svadba
Dňa 12. februára 1736 sa konala vytúžená svadba 18- ročnej Márie Terézie a 27- ročného Františka Štefana. Ten deň sa stal najšťastnejším dňom nevesty. Manželia žili v harmónii a šťastí. Navzájom sa dopĺňali, rešpektovali a mali veľa spoločných záujmov. Napriek tomu, že išlo medzi nimi o dynastický vzťah, vrúcna láska Márie Terézie k manželovi bola na tú dobu neobvyklá. Bolo však viditeľné, že si vymenili pozície. Každý z nich mal svoje úlohy.
Politickej vlády sa ujíma Mária Terézia
Politickej vlády sa ujala Mária Terézia. A hoci František Štefan bol tiež ustanoveným spoluvládcom, toto právo prenechal manželke. Mierumilovný a možno trochu pohodlný muž svoju ženu podporoval. Narodilo sa im 16 detí. Mária Terézia stíhala popri rodení a starostlivosti o deti aj vládnuť, no v začiatkoch bolo mimoriadne ťažké, spojiť úlohu matky a panovníčky. Výchova a vzdelanie detí boli zverené do rúk pestúnok a domácich učiteľov, ktorí dostali podrobné pokyny ako individuálne pristupovať ku každému dieťaťu. Mal sa u nich vzbudiť záujem o učenie, vyzdvihnúť nadanie, prípadne potlačiť povahové nedostatky. Výchova chlapcov smerovala k tomu, aby z nich raz boli dobrí panovníci, z dievčat zas poslušné a oddané manželky. Deti mali prísny režim kontrolovaný matkou, ktorá patričným vzdelaním myslela na ich budúcnosť. Synovia i dcéry museli v prvom rade plniť svoju dynastickú povinnosť.
Mária Terézia sa zmieruje s neverami svojho muža
Mária Terézia takmer pre všetky deti dohodla politicky výhodné manželstvá, ktorými upevňovala spojenectvá krajín. Keď ženili syna Leopolda, František vlastnoručne napísal o manželstve:
,,Zhovievavosť, zdvorilosť a miernosť vedú k harmonickému manželstvu. Skutočné šťastie spočíva v snahe o súlad, v ústupkoch v rôznych všedných maličkostiach, pretože nekompromisné presadzovanie vlastnej vôle vyvoláva nepokoj… A aj keď dokonalá harmónia nie je možná, je nutné nájsť spoločnú základňu, pretože pracovať na šťastí svojej ženy… znamená pracovať pre seba.“
S takýmto zmýšľaním sa mu podarilo učiniť Máriu Teréziu šťastnou. František bol jej jediná a najväčšia láska. Zmierila sa dokonca s jeho občasnými flirtmi a neverami, aj keď ju vnútorne trápili. Vrúcne ho milovala až do smrti.
František nečakane zomiera
Keď v roku 1765 František nečakane zomrel, Máriu Teréziu to veľmi zasiahlo. Bol neskutočný šok. Ostala zdrvená, neschopná ničoho. Okolie sa obávalo o jej zdravie. Až nadránom po tragédii, dokázala svoju hlbokú bolesť zo seba uvoľniť slzami. Jednou z prvých vecí čo urobila, že sa dala ostrihať, odložila šperky, oblečenie rozdelila komorným a svoju izbu dala vyložiť tmavými závesmi. Odvtedy si obliekala už len smútočné oblečenie.
Vždy 18-teho v mesiaci, v deň Františkovej smrti navštevovala hrobku. Keď sa vrátila, zavrela sa v kráľovskej komnate, kde sa modlila, postila a umárala smútkom. Spolu s Františkom odišli z jej života radosť a zmysel žiť ďalej. Bol pre ňu najdokonalejší a najláskavejší muž na svete. Strata Františka sa nedala ničím nahradiť. Bola to láska na celý život.
Štyri roky po smrti manžela napísala priateľke:
,,Moja milá. Ty si toho veľkého muža poznala, vieš si predstaviť, čo ma jeho strata stojí. Len vôľa božia musí všetko prekonať, mňa však už na svete nič neteší, rada by som ho opustila…“
Mária Terézia zomrela 29. novembra 1780 vo veku 63 rokov po tom, ako prechladla na love bažantov. Pochovali ju vedľa milovaného manžela do rodinnej kapucínskej hrobky vo Viedni.
Vaša Iwka
Zdroj: UNTERREINER, K.: Marie Terezie Mýty a Pravdy. Libeznice : Vydavatelství VÍKEND s.r.o., 2018. 190 s.