Dnes už bežná súčasť dámskeho odevu si prešla dlhým vývojom. Tento vynález prišiel v dobe, keď sa ženy chceli konečne zbaviť obmedzujúcich korzetov a všetkých šnurovačiek, ktoré im bránili vo voľnosti. Okrem iného požiadavka zániku dámskej bielizne na stiahnutie drieku prišiel aj od americkej vlády. Každý kov bol totiž potrebný na výrobu zbrane. Pre ženy to bol krok k slobode a rady sa zbavovali nepraktických korzetov, ktoré boli vystužované oceľovými prútmi.
Prvá zmienka o novodobých podprsenkách prišla v 15.storočí, no keď sa pozrieme späť do histórie, špecifické podoby podprsenky nájdeme už v praveku. Ženy si totiž zahaľovali prsia kožušinou alebo kožou zo zvieraťa, o čom svedčia aj rôzne nástenné maľby v jaskyniach.
Malé prsia, ideál krásy v Starovekom Ríme
V Starovekom Egypte bolo bežné, že ľudia chodili polonahí. O spodnú bielizeň sa veľmi nestarali. V Starovekom Ríme si zas ženy svoje poprsie obmotávali kúskom látky do čo najmenšieho objemu, pretože za ideál krásy boli považované malé prsia.
Francúzsko a šnurovacie korzety
Až v 13.storočí vznikla prvá spodná bielizeň v podobe šnurovacích korzetov vo Francúzsku. Zaujímavosťou je, že sa zo začiatku objavovala len vo verejných domoch. Korzety spôsobovali vážne zdravotné problémy, od problémov s dýchaním až po ťažkosti s vnútornými orgánmi. Každopádne to nebola príjemná časť dňa, kedy si ho ženy museli obliekať. Sťahovací korzet sa udržal niekoľko storočí, ženám vyzdvihol prsia a zvýraznil úzky pás. Vďaka korzetu sa stiahol pás až na neuveriteľných 40 cm. Zmena nastala v 19.storočí, kedy sa začal zapínať spredu, čím uľahčil ženám ľahšiu manipuláciu.
Prvý patent na podprsenku
V histórii sa objavovali rôzne varianty podprseniek. Prvý patent na podprsenku bol udelený v roku 1889 Francúzke Herminie Cadolle. V roku 1893 si Češka žijúca v Amerike Marie Tucek nechala patentovať svoj vynález pod názvom „breatsupporter.“ Podprsenka bola na ramienka a zapínala sa na háčiky. Tomuto nápadu však ešte nikto nevenoval dostatočnú pozornosť.
Patent predala len za 1500 dolárov
Autorkou prvej modernej podprsenky bola Američanka Mary Phelps Jacob v roku 1913, ktorá oveľa viac zaujala svojím vynálezom ako jej predchodkyňa. Najskôr si vrchný kúsok bielizne vyrobila pre vlastné potreby z dvoch vreckoviek a jednej stuhy zo saténu, keď sa chystala na ples. Zistila totiž, že jej korzet presvitá pod plesovú róbu. Zožala tým obrovský úspech, a tak si tento nápad dala patentovať o rok neskôr. Autorka ľahkej podprsenky svoj patent napokon predala istej americkej spoločnosti s názvom Warner Brothers Corset Company za 1500 dolárov. Vďaka tejto firme poznáme čísla košíčkov podprseniek, ktoré sa začali vyrábať pre ženy s rôznou veľkosťou pŕs. Mary Phelps Jacob sa tak pripravila o milióny.
Miliardár skonštruoval prvú push-up podprsenku
Ďalšia zmena vo vývoji podprseniek prišla v roku 1943, keď istý miliardár a režisér Howard Hughes skonštruoval push-up podprsenku pre herečku Jane Russell do filmu The Outlaw. O štyri roky sa o jej dnešnú podobu zaslúžil ďalší muž, Frederick Mellinger.
V zlatých časoch Hollywoodu v 20.storočí sa rozbehlo s nápadmi estetickej a praktickej funkcie minimalistického odevu žien. Menil sa strih, typ a materiál. Zo všetkých materiálov sa najviac používala bavlna, hodváb a satén.
Evolúcia naďalej pokračuje
V roku 2000 návrhári vymysleli nalepovacie podprsenky bez ramienok a zapínania. Evolúcia naďalej pokračuje a my sa môžeme tešiť z pestrého výberu spodnej bielizne, ktorá nám dokáže zdvihnúť sebavedomie a spríjemniť deň.
autor: ivana
Zdroj: https://www.teraz.sk/najnovsie/historia-pred-105-rokmi-si-dala-ameri/427728-clanok.html
https://chatime.sk/historia-mody-podprsenka/