Dovolenka a stres. Ako sa mu vyhnúť?

Škola na dva mesiace skončila. Deti sa tešia, každým dňom očakávajú niečo nové, prekvapujúce a hlavne akčné. Dospelí to majú trošku inak. Pracovná doba nemá dva mesiace prázdnin, a tak pre mnohých z nás prichádza na rad stres, kam s deťmi. A keď príde na rad spoločná dovolenka …

Pokiaľ niekam ideme, odchádzame s rodinou na nové, zaujímavé miesto, no rodinnú dynamiku si berieme so sebou. Nie ste si isté, o čom hovorím? Čo takto napríklad:

  • Náladoví tínedžeri
  • Nejedáci, ktorí určité jedlá NIKDY nevezmú do úst
  • Silné reakcie na nečakané zmeny plánov
  • Špinavé hotelové izby …

Takto by sme mohli pokračovať ešte dlho.

Stres spojený s plánovaním letnej dovolenky spôsobuje, že sa viac ako inokedy spoliehame na naše overené, no nezdravé zvládacie mechanizmy, ktoré nám v bežnom živote pomáhajú vyrovnať sa napríklad so záťažou v práci, nedostatkom peňazí či s bežnými rodinnými konfliktami. Očakávanie príjemne strávenej dovolenky môže pomôcť k zníženiu počtu týchto bežných stresorov, no aj tak je dôležité naučiť sa ich zvládať zdravým spôsobom.

Psychológovia varujú, že prílišné spoliehanie sa na síce osvedčené, no zdraviu škodlivé zvládacie mechanizmy manažovania stresu, ako je napríklad prejedanie sa či zvýšená konzumácia alkoholu, môže viesť k dlhotrvajúcim a vážnym zdravotným problémom.

Tu je niekoľko tipov, ako sa vyhnúť prílišnému stresovaniu počas dovolenky:

Naučme sa dívať na veci z nadhľadu – urobme si čas na to, čo je pre nás skutočne dôležité a plánujme len také rodinné aktivity, ktoré nás naozaj bavia.

Dávajme si realistické očakávania.

Nečakajme, že leto bude iné či dokonca lepšie ako ostatné časti roka a pomôžme rodine postaviť sa k tomu rovnako.

O spoločných letných aktivitách sa rozprávajme, plánujme tak, aby si každý člen rodiny na ne vedel urobiť čas. Ak je to potrebné, robme kompromisy. Napríklad ak teraz nie je možná dlhodobá spoločná dovolenka, vyberme si viackrát za sebou pár dní voľna a urobme si spoločný výlet na bicykloch či k vode.

Nájdime zdravý spôsob, ako zvládať stres. Krátka prechádzka, cvičenie, zaujímavá spoločná aktivita doma či vonku, to všetko sa počíta. Myslime na to, že nezdravé uvoľnenie síce prinesie krátkodobú úľavu od stresu, no časom sa môže rozvinúť v niečo horšie, a potom bude náročné takýto zlozvyk meniť.

Nechcime zvládnuť všetko naraz. Zamerajme sa na jednu–dve nezdravé činnosti a tie pomaličky meňme. Ak je potrebné, neváhajme požiadať o pomoc profesionála. Oceňme podporu rodiny a priateľov.

 

Nel

 

zdroj: www.psychologytoday.com

 

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.