Nell Gwynová, milenka z chudobných pomerov

Nell Gwynová, pekné a vtipné ,,oranžové dievča“ sa stalo milenkou Karla II. . Bola niečo ako popoluška… predavačka pomarančov.

O kráľovi Karolovi II. bolo známe, že je milovníkom krásnych žien, a že počas svojho života obdaril svojou priazňou množstvo žien. Predovšetkým išlo o tie z vyšších kruhov. No postupom času, ako starol, vyhľadával spoločnosť krások aj z nižších kruhov. Zaujali ho rôzne, či už slúžky, herečky, ale i predavačky…

Medzi milenkami z chudobných pomerov bola jedna, s ktorou sa údajne cítil najlepšie zo všetkých. Bola ňou Nell Gwynová, predavačka pomarančov.

Eleanor ,,Nell“ Gwynová sa narodila 2. februára 1650 v Anglicku (o konkrétnom mieste sa vedú polemiky). Celkovo sa o jej minulosti moc nevie. Matka bola alkoholička a otec skoro zomrel. Nell bola dcérou z nevestinca, pretože tam nejakú dobu pobudla, nevie sa, či aj pracovala…

Počas protektorátu boli v Anglicku zakázané zábavné hry a divadlá. Až v roku 1660 ich kráľ Karol II. opäť obnovil. Vznikli aj nové herecké spoločnosti a kráľ legalizoval herecké povolanie pre ženy. O tri roky jedna kráľovská spoločnosť založila divadelný dom ,,Theatre in Bridge“, ktorý sa neskôr premenoval na divadlo Royal, Drury Lane.

V tom čase istá prostitútka zvaná ,,Orange Moll” dostala v slávnom divadle povolenie na predaj očerstvenia. Mohla predávať pomaranče, citróny, ovocie, cukríky a všetky možné druhy ovocných a cukrárskych výrobkov. Najala si dve mladé dievčatá a obliekla ich do oranžových šiat. Tie jej predávali sladké pomaranče priamo v divadle.

Jednou z ,,oranžových“ dievčat bola Nell. Rozkošné dievčatko, ktoré sa postupne stalo herečkou. Veľmi rýchlo sa dostala do povedomia mužov, a to významných mužov. Bola krásna a o nápadníkov nemala núdzu. Svoje klady využívala. A keďže sa aj kráľ rád zúčastňoval divadelných predstavení, ihneď si všimol rozkošnej mladej dievčiny. Nell, ktorá bola pôvodne práčkou šatstva, umývačkou riadu, predavačkou pomarančov a nakoniec herečkou, sa stala okúzľujúcim objektom Karola II. Začali sa stretávať. Dokonca ju vozieval na dôležité stretnutia a prijímal s ňou zahraničných vyslancov. Stala sa kráľovou milenkou a nahradila vtedajšiu ,,najmocnejšiu“ sokyňu, Barbaru Palmerovú. (O tú bolo mimochodom veľmi dobre postarané).

Nell bola jednoduchá, krásna a zábavná. Kráľ sa s ňou cítil vraj najlepšie zo všetkých mileniek. Mala prezývku ,,pretty, witty Nell“. Za svoje ,,služby“ dostala palác, hniezdočko ich lásky a stretnutí. Finančne bola dobre zabezpečená, a keď sa im narodili dvaja synovia, kráľ sa postaral aj o nich. Obdaroval ich titulmi a majetkami. A hoci bola herečkou, po istej dobe jej ,,kariéra“ postupne slabla.

Kráľ v roku 1685 zomrel a netrvalo dlho, Nell opustila svet tiež. Začiatkom roku 1687 dostala mŕtvicu a ochrnula na jednu stranu. 14. novembra toho istého roku, vo veku 37 rokov zomrela. Hovorí sa, že mala syfilis. Je pochovaná v kostole St. Martin na Trafalgarskom námestí v Londýne.

V roku 1672 bola Nell vyobrazená na maľbe, v tej dobe vo veľmi odvážnej póze… Takmer nahá. Za svoj život mala veľa mužov a často bola prezývaná nie príliš lichotivými pomenovaniami.

 

Vaša Iwka

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.