Jana Seymourová, manželka, ktorú kráľ Henrich VIII. miloval

Jana Seymourová sa za kráľa Henricha VIII. sa vydala len 10 dní po poprave jeho druhej manželky. Dala mu vytúženého syna, a aj keď sa po jej smrti oženil ešte trikrát, sú pochovaní spoločne v Kaplnke Svätého Juraja.

Narodila niekedy okolo roku 1508-1509 . V dobových záznamoch je poznačené, že na jej pohrebe išlo za sebou 29 žien. V tom čase bolo zvykom, že každá označovala jeden rok nebohej, čo by znamenalo, že v čase smrti mala Jana 29 rokov. Veľa sa o jej minulosti nevie.

Bola piatym dieťaťom Johna Seymoura. Nebola príliš učená a vedela napísať len svoje meno. Vzdelávala sa viac vo vyšívaní a vedení domácnosti, čo bolo pre vtedajšie ženy najdôležitejšie. V roku 1530 sa dostala na kráľovský dvor a stala dvornou dámou Kataríny Aragónskej a neskôr aj Anny Boleynovej, Henrichových manželiek.

Jana sa netúži stať kráľovou milenkou. Milenkou nie, možno manželkou…

Janu Seymourovú kráľ údajne stretol na cestách. Bola pravým opakom jeho vtedajšej manželky nespútanej tmavovlásky Anny Boleynovej. Plavovlasá Jana pôsobila placho, krehko a nežne. Netúžila stať sa kráľovou milenkou. Milenkou nie, možno manželkou…

Po poprave svojej manželky Anny Boleynovej sa kráľ zasnubuje s Janou

Po poprave Anny Boleynovej za vlastizradu a cudzoložstvo, sa hneď na druhý deň, 20. mája 1536, Henrich VIII. zasnúbil s Janou Seymourovou. O desať dní neskôr si ju vzal. Počas manželstva Jana svojho muža oddane zbožňovala, nikdy si nedovolila povedať mu čo má robiť, ako to robili jej predchodkyne. Bola pokorná, mierumilovná, cnostná a starostlivá manželka.

O Jane sa vie, že bola katolíčka a veľmi konzervatívna, vzťahy udržiavala len s najbližšou rodinou. Jej predchodkyňa Anna Boleynová viedla na dvore pestrý spoločenský život, no to sa zmenilo. Výstredná francúzska móda z čias Anny sa zakázala a vrátil sa naspäť konzervatívny, striedmy štýl.

Kráľom milovaná Jana otehotnie

Keď Jana otehotnela, žiarila šťastím. Vôbec ju nezaujímali kráľove aféry, ktorých sa nevzdal, aj napriek tomu, že ju mal veľmi rád. Tešila sa na dieťa a popri tom si oddane plnila svoju úlohu a povinnosť, byť kráľovi nápomocná. Pokornú, dobrotivú kráľovnú nemiloval len kráľ, ale aj prostý ľud.

Dáva život synovi a sama o 12 dní zomiera

12. októbra 1537 priviedla na svet toľko očakávaného a vytúženého syna Eduarda, budúceho anglického kráľa Eduarda VI. Pôrod bol nesmierne ťažký, komplikovaný a trval veľmi dlho, takmer tri dni.
Dvanásť dní po narodení syna, 24. októbra 1537, Jana Seymourová zomrela.

Hovorí sa, že údajne na následky cisárskeho rezu, ktorý bol na príkaz samotného kráľa, zo strachu o život dieťaťa. Pravdepodobnejšie však je, že zomrela na otravu krvi a vysokú horúčku. Henrich si Janu ako jedinú zo šiestich manželiek uctil kráľovským pohrebom. Pochovali ju v Kaplnke svätého Juraja na Windsorskom hrade.

Na jej hrobe bolo neskôr napísané

,,Tu leží Fénix, ktorého smrť vdýchla ďalšiemu Fénixovi život.
Je to tak smutné, svet je zrazu taký osamotený.“

Henrich po jej smrti dlho smútil, avšak, politické okolnosti ho prinútili, aby sa oženil znova. Mal síce vytúženého syna, následníka trónu, no žil v dobe vysokej úmrtnosti detí a preto potreboval ďalších potomkov. Oženil sa ešte trikrát. Po svojej smrti bol uložený vedľa milovanej Jane, v Kaplnke svätého Juraja na Windsorskom hrade.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Anna Boleynová, odmietla titul oficiálnej milenky: ,,Kráľovná alebo nič“, boli jej slová…

Foto:/https://sk.wikipedia.org/wiki/Jana_Seymourová

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.