Jane Austen je meno, ktoré asi všetky veľmi dobre poznáme. Je autorkou jedných z najpopulárnejších kníh vôbec. Tieto romány sú v tlači nepretržite neuveriteľných 183 rokov! A aj keď máme možno pocit, že Jane vďaka jej knihám veľmi dobre poznáme, za menom z obálky sa skrýva viac, ako sme možno tušili.
V prvom rade je dôležité poznamenať, že Jane bola dlhé roky prezentovaná ako dokonalá lady, tichá utiahnutá žena, ktorá žila pre svoju rodinu a na verejnosť chodila zriedka. O tento obraz zosobnenia cnosti sa po jej smrti postarala jej rodina. Z 3000 listov sa dochovalo len približne 300 (jej sestra ich spálila a zvyšok upravila) a Austenovej životopisci sa kvôli nedostatku zdrojov museli opierať o Memoár Jane Austen napísaný jej synovcom. Reálny obraz o tom, aká Jane bola, asi nikdy mať nebudeme. Ale aj to málo, čo sa dochovalo a samozrejme jej romány naznačujú, že Jane bola progresívna žena, plná ostrovtipu a literárneho talentu.
Narodila sa v roku 1775 do rodiny, ktorá vo vtedajšom Anglicku spadala pod nižšiu šľachtu a nebola solventná. Jane mala iba jednu sestru, Cassandru, ale zato mala šiestich bratov, z ktorých dvaja boli admiráli. Aj keď si členovia rodiny boli navzájom veľmi blízki a podporovali sa, Jane mala najbližší vzťah s Cassandrou a bratom Henrym, ktorý ju zastupoval ako literárny agent.
Jane aj Cassandra študovali na internátnej škole v Oxforde, kde sa vzdelávali vo všetkom, čo mladé dámy potrebovali vedieť – francúzština, vyšívanie, etiketa, hra na fortepiano… Kvôli finančným problémom rodičov sa však museli predčasne vrátiť domov. Jane pokračovala v neformálnom vzdelaní pod vedením svojho otca. Mala prístup k rozsiahlej knižnici a jej sčítanosť sa prejavila aj na jej literárnych počinoch.
Jane začala písať ako veľmi mladá, len pre pobavenie rodiny. Až neskôr sa rozhodla, že svoju literárne kariéru bude brať vážne. Všetky romány, ktoré boli vydané počas jej života (štyri zo šiestich) boli vydané v rozmedzí 4 rokov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že písala ako drak, jednu knihu za druhou, ale bolo to skôr naopak. Prepisovaním, rozširovaním a editovaním strávila roky, nehovoriac o problémoch s nájdením vydavateľa. Počas svojho života sa Jane tešila priemernej sláve a skôr podpriemernej pozornosti od kritikov. Ako to už býva, ocenenie spoločnosťou prišlo až po jej smrti. Jane bola skoro celý život závislá na podpore svojich bratov a na knihách až tak veľa nezarobila.
Kvôli tejto finančnej neistote bol na Jane (aj jej sestru Cassandru) vyvíjaný nátlak, aby sa vydala. V konečnom dôsledku to ani nebol nátlak, skôr očakávanie, ktoré bolo na začiatok devätnásteho storočia úplne bežné. Jane (ani Cassandra) sa však nikdy nevydala. Ak môžeme veriť zdrojom, ako mladá sa zamilovala do budúceho právnika Toma Lefroya, synovca od susedov. Keďže boli obaja bez peňazí, rodiny ich láske nepriali a po troch mesiacoch, ktoré spolu strávili, sa už nikdy nevideli. Ich láska, aj keď historicky veľmi vratko podložená, sa stala námietok filmu Becoming Jane (Vášeň a cit), ktorý celú záležitosť vykresľuje ako sa patrí, teda veľmi prifarbene a po hollywoodsky, ale určite stojí za pozretie. Jane mala za život len jednu ponuku na sobáš. Nádejný ženích nebol síce charakterovo žiadna výhra (skôr úplná porážka), ale zato bol dedič veľkého majetku. Jane tak mala možnosť zabezpečiť pohodlný život nielen pre seba, ale aj svoju sestru a rodičov. Túto žiadosť odmietla. Manželstvo, nátlak na mladé ženy, ktoré by mali vydajom zabezpečiť celú rodinu, očakávanie spoločnosti a nezávislosť boli témy, ktorým sa Jane potom venovala vo svojich dielach.
Ak ste nikdy knihu od Jane nečítali a tak trochu máte strach z klasiky, báť sa určite nemusíte. Máte rady romantické komédie s nezávislými, tvrdohlavými hrdinkami a ešte tvrdohlavejšími hrdinami, medzi ktorými to iskrí jedna radosť? Hádajte, kto s týmto konceptom prišiel? Nejdem tvrdiť, že Jane tento model vymyslela, ale určite ho spopularizovala. Adaptácie jej kníh (napríklad Emma, Pýcha a predsudok, Rozum a cit) ste videli a možno o tom ani neviete. Existujú totiž rôzne, dokonca aj bollywoodske verzie so zmenenými názvami.
Aká bola Jane naozaj sa asi nikdy nedozvieme. Aj keď ona samotná ostáva zahalená rúškom tajomstva, jej ostrovtip je stále osviežujúci a relevantný, rovnako ako pred 200 rokmi. Či už si vyberiete knihu, alebo film, zaručujem, že s Jane strávite svoj čas príjemne.
Jane Austen: štýl a ostrovtip
Facebook komentár