Ahoj Január, čo nás čaká?

Januáru sa v nárečiach hovorí aj ľaden či sečeň

Január dobrý je, keď chotár biely je. Je prvý mesiac roka v Gregoriánskom kalendári a jedným zo siedmich mesiacov s dĺžkou 31 dní.

Mesiac január je pomenovaný podľa Janusa, rímskeho boha dverí a brán, času, začiatku a konca. Janus býval zobrazovaný s dvoma tvárami, s jednou hľadel do minulosti, s tou druhou do budúcnosti. Uctievaný bol ako boh začiatkov, napr. svadieb, narodenia a pod. Na jeho počesť sa dvere do chrámov nechávali otvorené v čase vojen a naopak zatvorené, v čase mieru.

Hneď prvý deň v januári nazývame Nový rok a dávame si počas neho predsavzatia, ktoré túžime splniť. Sme plní očakávaní z nového, čo prichádza.

V mesiaci máme dva sviatky, 1. januára – Deň vzniku Slovenskej republiky – štátny sviatok a 6. januára – Zjavenie Pána (Traja králi) – deň pracovného pokoja.

Zimné mesiace, ako bol aj január, ľudia v minulosti prežívali ťažko. Samotná zima prinášala strach, hlad i choroby. Boli časy, keď mnoho ľudí zahynulo práve počas nej, pretože nemali čo jesť.

V zime, keď sú dni kratšie a noci, naopak, dlhšie, to všetko vzbudzovalo strach, no zároveň aj prirodzený rešpekt

Ľudia verili, že tma so sebou prináša niečo nepoznané, démonické. Chceli tmu vyhnať slnkom, teplom či ohňom. Oheň zároveň predstavoval teplo, svetlo a bol dôležitý k príprave jedla.

Dnes si zimu vychutnávame so všetkým, čo nám ponúka. Januárová príroda nás okúzľuje svojimi kreáciami. Tam, kde sneh nepokryl zelené miesta, poslal mráz. Námraza tak vytvorila zaujímavé obrazce nielen na stromoch, ale i oknách. Všetku tú nádheru najradšej pozorujeme z tepla našich príbytkov.
Najviac si však na svoje prichádzajú milovníci zimných športov, a tí ostatní využívajú čas aspoň na prechádzky rozprávkovou prírodnou scenériou.

A aké sú pranostiky na mesiac január?

Ak je v januári jasno, bude veľa ovocia.
Ak v januári sneží, alebo prší, bude zlá úroda.
Čo január zazelená, to máj spáli.
Január studený, marec teplý.
Keď je v januári pekne, je pekné leto.
Jasné januárové pondelky, pekné veľkonočné sviatky.
V januári mráz – teší nás, v januári voda – to je večná škoda.

A aké sú ženy narodené v januári?

Sú vraj pekné, pohodové, a tiež ambiciózne i cieľavedomé. Majú veľkú odvahu a svoje zásady, ktorých sa držia. Rady sa obklopujú ľuďmi, ktorí sú na ich intelektuálnej úrovni, a s ktorými preberajú svoje pohľady na svet.

Slávne ženy narodené v januári

Magdalena Dobromila Rettigová – spisovateľka, autorka kuchárskych kníh
Adina Mandlová – prvorepubliková hviezda, herečka
Oprah Winfrey – známa americká moderátorka
královna Beatrix – bývalá holandská kráľovná
Virginia Woolf – anglická spisovateľka
Bridget Fonda – herečka

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Zastaviť sa a zbilancovať všetko, čo sa udialo…

 

https://sk.wikipedia.org/wiki/Janu%C3%A1r

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.