Byť sebou a nebyť sama

Keď zapnem internet, či otvorím niektorý z mojich obľúbených ženských časopisov, takmer z každej stránky na mňa vyskočia návody na šťastný a naplnený život. Zaručene správne rady ako byť pekná, štíhla, zdravá, sebavedomá…  a hlavne ako byť sama sebou. Motivačné citáty na facebooku, životní kouči a guruovia sa doslova predbiehajú v snahe uviesť ma na tú správnu cestu. Na MOJU cestu. Stovky rád a poučení, čo robiť, alebo čo nerobiť, aby som bola sama sebou.

Priznám sa, cítim sa v tom pozitívnom a správnom svete stratená.

Určite nechcem upierať šťastným a úspešným ľuďom právo a chuť podeliť sa o svoje skúsenosti. A verím, že im to podľa tých rád a návodov, ktoré zdieľajú, aj vychádza. Vnímam to však ako ich život, ich cestu. Viackrát som si pre seba niečo z ich skúsenosti vybrala, vyskúšala. A to, čo mi fungovalo, používam dodnes. No návodom na to, ako mám žiť svoj život, a ako mám byť sama sebou, nerozumiem.

Veď som sa predsa sebou narodila. Odjakživa som to ja. Taká, aká práve som.

Niekedy je to náročné, inokedy hravé a radostné. Chvíľu sa smejem, hneď na to dostanem záchvat zúrivosti, keď sa mi niečo nepodarí podľa mojich predstáv. Potom poruším bod číslo 7 z návodu na štíhlosť na piatej strane časopisu a prejem sa čokoládou.

Potom sa ľutujem a plačem. Poznáme to všetky, nie?

Čarovné zaklínadlo „byť sama sebou“, alebo „žiť svoj život“ pre mňa znamená jednoducho slobodu. Slobodne prežívať a cítiť všetko, čo sa vo mne a okolo mňa práve teraz deje. Bez posudzovania, bez potreby mať na všetko názor a vysvetlenie. Dovoliť si cítiť a zdieľať všetko, čo v sebe mám. Dovoliť si vyjadriť aj „negatívne“ pocity. Byť sama, keď to potrebujem. A odviazať sa s priateľmi, keď mám na to chuť. Milovať a byť milovaná.

Myslím si, že toto máme my ľudia spoločné. Že v skutočnosti nemáme problém byť sami sebou. Byť sebou, keď sme sami. Vychádza mi, že pes je zakopaný inde. V našich vzťahoch.

Naučili sme sa hrať s ostatnými ich hru, dodržiavať ich pravidlá – áno, aj tie správne rady, ako byť pekná, štíhla, zdravá, sebavedomá…  a bod číslo 7 na piatej strane časopisu 🙂  V snahe o prijatie a lásku od tých, na ktorých nám záleží.

Je to naozaj potrebné?

 

Nel

 

Prečítajte si tiež: Žena, muž a láska

 

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.