Letná dilema, ochrana pred slnkom

Mala som to šťastie, že som do vienka dostala veľmi bielu pokožku. Rada ju prirovnávam k alabastru, cítim sa ako snehulienka, až kým mi moja mama nepripomenie, že som “biela ako stena,” samozrejme s láskou. Alebo sa mi často stáva, že sa na mňa niekto intenzívne zadíva. Podvedome očakávam kompliment, späť na zem ma však vráti výkrik: “ježišimária, ty si ale biela!”

Takže nie som Snehulienka, ale biela ako stena a s týmto faktom som sa musela naučiť žiť. Mala som krátke obdobie, keď som neukazovala svetu svoje biele nohy a snažila sa opáliť, aby som sa vyhla vyššie spomenutým výkrikom. Tie časy sú už dávno preč. Stal sa zo mňa (mnou vyhlásený) odborník na ochranu pred slnkom. Odvtedy sa snažím šíriť osvetu, prečo by sme sa všetci (a nielen bledule ako ja) mali chrániť.

Slnečné lúče obsahujú UVA (ultraviolet A) a UVB (ultraviolet B) žiarenie. UVA žiarenie spôsobuje starnutie pokožky a ovplyvňuje aj náš imunitný systém. UVB žiarenie pri dlhodobom vystavení zapríčiňuje rakovinu kože. Je teda dôležité, aby sme používali opaľovací krém s dostatočným faktorom celoročne (!). Je dokázané, že sa k nám počas zamračeného dňa dostane až 40% UV žiarenia. Jednoduchý spôsob, ako to docieliť je používať makeup a denné krémy, ktoré tento faktor majú.

Dermatológovia však upozorňujú, že ak nepoužívate opaľovací krém správne, je jedno, či použite krém s faktorom 50 alebo 15. Dôležité je použiť dostatočné množstvo. Na celé telo sa doporučuje použiť asi 30 ml. Najlepšie je, keď sa natriete 20 minút pred tým, ako sa vystavíte slnku a opakujete každé dve hodiny.

A teraz k spomínaným faktorom. O tom, že oleje s faktorom 6 sú zbytočné, písať hádam nemusím. Čo však znamená to číslo faktoru? Ak napríklad použijeme krém s faktorom 30, získame tridsať minút k jednej minúte, ktorú by sme na slnku strávili bez akejkoľvek ochrany. To znamená, že účinky, ktoré na nás slnečné žiarenie má počas dvoch minút bez akejkoľvek ochrany sa pri použití SPF 30 natiahne do jednej hodiny. Samozrejme za predpokladu, že krém použijete správne.

Existujú aj opaľovacie krémy, ktoré majú SPF 100. Aký je však rozdiel medzi týmito číslami reálne. Tak napríklad SPF 15 filtruje okolo 93% UVB lúčov, SPF 30 okolo 97%, SPF 50 okolo 98% a SPF 100 až 99% UVB lúčov. Čím vyššie číslo, tým je rozdiel menší.

Momentálne existuje veľa špekulácií, že opaľovacie krémy sú toxické, čo však dokázané nebolo. A aj keď niektorí ľudia tvrdia, že sa dá chrániť aj za pomoci prírodných olejov, táto ochrana nikdy nebude dosahovať kvalitu dobrého opaľovacieho krému. Tie určite idú s dobou a momentálne je na trhu naozaj z čoho vyberať.

To, že použijete opaľovací krém s vysokým faktorom neznamená, že sa neopálite. Apropo, slávne opálenie, ktorým sme tak veľmi všetci posadnutí, je snaha nášho tela ochrániť sa pred UV lúčmi. Telo si však vie vytvoriť len veľmi nízku ochranu.

Užívať si slnko patrí k letu. Treba sa však chrániť, vyhýbať (pokiaľ je to možné) prudkému priamemu slnku a vybrať si vhodné ochranné prípravky, ktoré potom treba správne aplikovať. Ja osobne uvažuje, že tento rok zainvestujem do slnečníka a som pripravená, že budem po celom meste známa, ako “tá divná ženská”, ale ja som samozrejme už asi opačný extrém ako slečny, ktoré sa opaľujú v marci. To je totiž čas, kedy prechádzam na SPF 50.

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.