Ako chutí moc

Moc má veľa príchutí. Môže byť sladká, horká, trpká aj bez chuti. Závisí od človeka, ktorý ňou disponuje. Ako si ju pripraví, dochutí, naservíruje, ale aj ako sa s ňou a o ňu vie podeliť.

Stále, možno trochu naivne, verím, že keď človek niečo robí, mal by to robiť najlepšie ako vie.
Je úplne jedno, čo robí. Či upratuje ulice, alebo vedie štát. Malo by to byť s pocitom dobre vykonanej práce a maximálnej spokojnosti s tým, čo za ním zostalo. Jasné, nie je každý deň nedeľa, nie vždy sa darí, prichádzajú prekážky, nezdary. Ale aj tak. Dať maximum.

Zrejme prirodzene si človek váži to, čo sám dosiahol, vydobyl si, kam sám vystúpal. Než to, čo dostane od niekoho iného.
Politikom dávame moc do rúk my. Moc nad nami samými. Dôverujeme, že budú robiť to najlepšie pre nás. Nie pre seba. Ale ako sa zdá, moc je dobrý sluha, ale zlý pán. Vie stúpnuť do hlavy. Ale zrejme by pre ňu bolo oveľa bezpečnejším miestom srdce.

Predstavte si, že dostanete do rúk neobmedzenú moc. Zrazu, mávnutím čarovného prútika, môžete všetko. Ako budete rozmýšľať? Ktorým smerom sa uberú vaše myšlienky, vaše priority? Čo bude pre vás najdôležitejšie? Budete ňou opití? Opantá si vás? Uvedomíte si svoju malosť? Bude vo vašich rukách zbraňou alebo hračkou?
Bolo by asi zaujímavé sledovať, ako by si kto počínal. Koľko zo seba by sme odhalili, kam by sme si siahli, či na dno, alebo do nebeských výšin.

Ja sama by som mala rada moc meniť veci k lepšiemu. Rada by som mala tú moc vidieť za všetkým niečo pozitívne. Moc uvedomenia si vlastných chýb ešte skôr, než sa stanú. Chcela by som mať moc vrátiť čas, keď by to naozaj bolo potrebné a v tých najkrajších chvíľach ho zas zastaviť. Nachvíľu. Chcela by som mať moc urobiť vždy to správne v danej chvíli. A mať moc nad svojimi myšlienkami, aby boli také pozitívne, prajúce a vzletné ako to len ide.

Ktovie, či mocní tohto sveta nakladajú so svojou mocou najlepšie, ako vedia. Rada by som verila, že áno. Pretože občas si hovorím, že čo je moc, to je moc.

Vladena

 

Prečítajte si tiež: Pohľady žien na kauzu: „Paškovi synovci zbili ženy na ulici, boli obžalovaní z ublíženia na zdraví a sudca odmietol ich obžalobu“

 

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.