EVA PERÓN (EVITA) – zbožňovaná i nenávidená zároveň

„Môj najväčší strach v živote je byť zabudnutá.“

Vyšli o nej desiatky kníh, článkov, nakrútili sa rôzne filmy či divadelné hry. Bola najobdivovanejšia, najvýznamnejšia, ale aj najnenávidenejšia osobnosť v dejinách Argentíny. Mnohí historici sa o nej vyjadrili, že je posadnutá mocou a úspechom, iní ju vnímali ako talentovanú a zarytú aktivistku s mimoriadnym sociálnym cítením. 

Aká naozaj bola?

Eva Perón známa aj ako Evita bola argentínska politička, herečka, aktivistka a spisovateľka. Argentína ako prvý štát Južnej Ameriky získala nezávislosť práve vďaka nej. Bola skutočne ochrankyňou chudobných ľudí, preto ju ľud zbožňoval? Prvá dáma Argentíny bola v období rokov 1946 až 1952. Dejiny Latinskej Ameriky sa začali meniť po tom, ako sa v roku 1945 vydala za Juana Peróna. Spolu s manželom je považovaná za zakladateľku a hlavnú predstaviteľku politickej filozofie s názvom Peronizmus. Politika bola vyslovene mužskou záležitosťou až do momentu, kedy sa do politických kruhov nedostala práve Evita. Ženy dostali volebné právo a mohli sa stať političkami. 

Evitin život

Narodila sa 7.mája 1919 v malej dedine chudobnej matke a bohatému statkárovi. Eva bola ich piate nemanželské dieťa, pretože jej otec mal v inom meste legálne manželstvo a deti. Po smrti otca sa nemohla s mamou a súrodencami zúčastniť jeho pohrebu v kostole, keďže si to jeho oficiálna rodina nepriala. To ju dlhé roky sužovalo a hnevalo. Keď mala osem rokov, začala chodiť do školy. Bola tichá a nespoločenská. V neskorších rokoch sa začala rada predvádzať a našla si cestu k recitovaniu a tancovaniu. O svojej kariére umelkyne mohla len snívať. Život v malom meste jej nedával veľké možnosti. V 15. rokoch odišla do Buenos Aires, aby sa stala herečkou. Práve tu sa z tmavovlásky stala blondínka. Spočiatku dostávala ako herečka len obyčajné úlohy a viedla s hercami kočovný život. No neskôr sa jej začalo dariť hlavne v rozhlasových hrách a mohla si dovoliť drahší byt. 

Evita – „prvá prezidentka“

V roku 1944 sa zoznámila so svojím manželom, vtedajším ministrom Juanom Perónom. O rok na to mali svadbu. V roku 1946 sa stala prvou dámou a priniesla zásadné zmeny v dejinách Argentíny. Oddaná svojmu manželovi zmenila politiku i pohľad na ňu. Venovala sa celoštátnej politike a spoločne s manželom presadili prvé volebné právo aj pre ženy. Docielili aj to, aby obaja rodičia mali rovnaké práva, budovali nemocnice, školy, poskytovali sa štipendiá pre chudobných študentov a zameriavala sa na postavenie žien v spoločnosti. Venovala sa sociálnemu a  pracovnému právu a v roku 1951 dokonca kandidovala za prezidentku. Zaujímali ju práva robotníkov a dôchodcov.

Evitina smrť

Zomrela, keď mala 33 rokov na rakovinu krčka maternice. Jej politická kariéra bola krátka, no rozporuplná. Keď umrela, mnohé rodiny po celej zemi zastavili ručičky hodín. Jej pohrebu sa zúčastnili milióny ľudí. Po jej smrti došlo k vojenskému prevratu a jej telo bolo ukryté niekoľko rokov. 

Bola historicky prvou argentínskou ženou, ktorá mala vysokú popularitu. Najvýznamnejšia žena v Latinskej Amerike chcela pre svoju krajinu lepší život. 

autor: ivana

Zdroje: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zivot-zakryty-mytem-jaka-byla-skutecna-evita-178095, https://sk.wikipedia.org/wiki/Eva_Per%C3%B3nov%C3%A1
Foto: Shuterstock

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.