Amazonky vládli mužom

Boli Amazonky skutočné, alebo len mýtus?

Zaľúbená Antiopa sa postavila proti svojim bojovníčkam a kráľovná Amazoniek Penthesilea učarovala svojou krásou Achilleovi.

Amazonky boli v gréckej mytológii národom bojovných žien žijúcich pod Kaukazom, na severnom pobreží Malej Ázie, alebo na dnešnom Kryme.
Praotcom Amazoniek bol boh vojny Áres.
Ich spoločenské usporiadanie bolo silne matriarchálne. Vládli tu ženy, a to so všetkým. Nielenže mali vo všetkom hlavné slovo, ale nevyhýbali sa ani rýdzo mužskému údelu, boji. Tieto hrdé bojovníčky slúžili vo vojsku, kde sa cvičili v boji a jazde na koni.

Meno Amazoniek je odvodené od slova ,,amazoi”, čo je ,,bezprsé“, pretože si vraj v mladosti odstraňovali jeden, alebo oba prsníky, aby im neprekážali pri streľbe z luku. Ich hlavnou zbraňou však bola sekera. Už to samo o sebe hovorí, že Amazonky boli neohrozené a veľmi drsné bojovníčky.

Po celú dobu vojenského výcviku museli Amazonky zostať pannami

Až po prepustení z vojenskej služby sa vydávali a mali deti. Aj potom im však zostávala rozhodujúcu moc vo všetkých dôležitých záležitostiach.

Ich povinnosti sa veľmi líšili od dnešných ženských. Muži bojovných Amazoniek sa starali o domácnosť, rovnako, ako to robia v ostatných spoločenstvách ženy. Premôcť Amazonky v boji bolo nesmierne ťažké. Grécki hrdinovia sa s nimi dostali do sporu mnohokrát.

Avšak aj Amazonky dokázali podľahnúť citom a bezhlavo sa zamilovať. Tak, ako jedna ich vodkyňa, Antiopa. Keď bola zajatá v boji a aténsky kráľ Théseus sa do nej bezhlavo zamiloval. Antiopa jeho city opätovala a konala sa svadba. Amazonky sa však rozhodli svoju zajatú družku vyslobodiť a vydali sa k

Aténam. Aké však bolo ich prekvapenie, keď sa Antiopa v boji postavila po boku svojho muža a bránila Atény proti nim, Amazonkám. Bránila svoje právo na lásku, no svoj život neubránila. V boji zahynula.

Amazonkám vládla vždy kráľovná, ktorá ich viedla aj do boja, kde bojovali rovnako obratne a statočne ako muži.

Kráľovná Amazoniek Penthesilea

V gréckej mytológii bola dcéra boha vojny Área a jeho milenky. Penthesilea raz pri love nešťastnou náhodou zabila svoju sestru a tým si znepriatelila bohyňu lovu Artemis. Keď sa potom dopočula, že Artemis pomáha Trójanom v trójskej vojne, prišla so svojim ženským vojskom na pomoc Tróji, lebo usúdila, že keď im pomôže, získa si opäť jej priazeň.

Pethesilea a jej bojovníčky prišli do Tróje v deň, kedy zomrel Hector, syn trójskeho kráľa. Trójania im pripravili také veľkolepé privítanie, aké už dlho nevideli. Poctená Penthesililea im následne za to sľúbila, že Hectora pomstí spolu so svojimi bojovníčkami. Nepriatelia Achájci jej vojsko podcenili a postavili proti Amazonkám len menej schopných bojovníkov. Na svoju povýšenosť doplatili. Amazonky im pripravili poriadnu lekciu a Achájci boli nútení postaviť proti nim najstatočnejších bojovníkov, na čele so slávnym hrdinom Achilleom.

Pethesilea si následne na bojisku vyhliadla Achillea, Hectorovho vraha a dala sa s ním do boja. Na konci zúrivého zápasu však padla prebodnutá mečom. Keď pri páde stratila prilbu, Achilles uvidel pred sebou krásnu Penthesileu, udatnú a vznešenú kráľovnú Amazoniek a okamžite sa do nej zamiloval. Bolo už však neskoro, lebo zásahom srdca, pretrhol niť jej života.
Jej telo vydal Amazonkám však až potom, čo sľúbili, že už nikdy nepozdvihnú zbrane proti nim.
Hoci po Amazonkách zostala už len spomienka, ich meno nezapadlo. Sú považované za zakladateľky mnohých maloázijských miest a prenikli aj do Nového sveta, do Južnej Ameriky. Pozdĺž toku najväčšej juhoamerickej rieky v polovici 16. storočia narazil istý vojak na indiánske kmene, ktorým vládli ženy – náčelníčky. Podľa týchto žien a pod vplyvom antickej literatúry nazval rieku Amazonkou. Toto meno najväčšej rieke sveta patrí dodnes.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Vládla neuveriteľných 64 rokov, kráľovná Viktória

https://sk.wikipedia.org/wiki/Amazonky_(mytol%C3%B3gia)

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.